Kontrát Károly válasza Bertha Szilvia interpellációjára az Országgyűlés 2010. december 13-i ülésnapján.

Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Egy társadalom életében a legfontosabb közös érdek az a rend, amely megadja a hétköznapok biztonságát, a boldogulás alapfeltételét. Különösen így van ez egy gazdaságában legyengült, nehéz helyzetben levő ország esetében. Rend és rendezettség hiányában lehetetlen egy ország, egy közösség újjászervezése. Nemzeti ügy és nemzeti érdek tehát, hogy Magyarországon rend legyen, olyan rend, amely igazságot szolgáltat, szigorú törvényeket alkot, mindenkinek védelmet garantál, aki a törvényeket betartja, új politikai értékrendet alakít ki, és ezzel megteremti a nemzet felemelkedését.

A nemzeti együttműködés kormánya éppen ezért kiemelt feladatként kezeli a rend helyreállítását, az állampolgárok biztonságérzetének javítását. A nemzeti együttműködés kormánya már a nyár elején, a közbiztonsági törvénycsomag elfogadása keretében módosította a büntető törvénykönyvet, például megerősítette a közoktatásban dolgozó pedagógusok büntetőjogi védelmét azzal, hogy a sérelmükre elkövetett bűncselekmények esetében megemelte a kiszabható büntetési tételek mértékét. A parlament elfogadta a három csapás törvényt, a bűnismétlések elkerülésének érdekében szigorúbb szankciókat léptetett a parlament hatályba, számos esetben szigorításokat fogadott el a Ház más helyeken is a büntető törvénykönyvben. A szocialista kormányzás alatt megszokottaknál szigorúbb büntetésekkel, a büntetési tételek és a kiszabási gyakorlat szigorításával sújtja a bűnelkövetőket, különösen a többszörösen visszaesőket.

Tisztelt Képviselő Asszony! Szigorítottuk a szabálysértési törvényt is. A kis értékű lopások esetében a szabálysértési elzárás kiszabható büntetéssé vált. A bírósági titkárok számára lehetővé tettük a szabálysértési elzárás kiszabását, ezzel gyorsítottuk az eljárásokat is. A közigazgatás újjáépítésének folyamata megkezdődött. Az első lépések között a megyei kormányhivatalok létrehozása is megtörténik, egységes irányítás alá kerülnek korábban összekuszált, túlbonyolított közigazgatási szervek. Emellett az igazságszolgáltatás munkájára 4,5 milliárd forinttal több jut jövőre a benyújtott költségvetési javaslat szerint, mint tavaly.

A büntetési tételek szigorítása mellett a legerősebb visszatartó erőt a büntetés elkerülhetetlensége jelenti, ennek garanciája a bűnfelderítés hatékonyságának növelése, ehhez pedig megfelelő személyi, pénzügyi és anyagi erőforrásokat biztosítunk. Mint ahogy korábban elmondtam, 4200-zal több új rendőr fog szolgálatba állni. A költségvetésben a rendészeti területen jelentős, 27,5 milliárdos többletforrást javasol a költségvetési törvényjavaslat az ez évihez képest. A Terrorelhárítási Központ erőteljes védelmet biztosít a terrorizmus ellen, továbbá a Nemzeti Védelmi Szolgálat megalakításával, a megbízhatósági vizsgálat bevezetésével jelentős lépéseket teszünk a korrupció visszaszorítása érdekében. Biztosítani kívánjuk, hogy a Magyar Köztársaság törvényei mindenkire egyaránt vonatkozzanak; a rendőrségi jogalkalmazásban ugyanakkor nincs helye sem a pozitív, sem a negatív diszkriminációnak.

Tisztelt Képviselő Asszony! Valljuk, hogy a közrend és a közbiztonság alapja az, hogy senki nem állhat a törvények fölött. A magyar emberek a szocialista kormány elmúlt nyolc éve alatt elveszítették a bizalmukat saját államukban, úgy érezték, hogy vannak, akik következmények nélkül, a törvényeken felül állva, a törvényeken kívül helyezhetik magukat. A nemzeti együttműködés kormánya egyik legfontosabb feladatának tartja a társadalmi bizalom helyreállítását, amely csak akkor lehetséges, ha a törvény előtt mindenki egyenlő, legyen akár politikus, polgármester vagy szociálisan hátrányos helyzetű választó.

Kérem a tisztelt képviselő asszonyt, hogy fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen.

(Bertha Szilvia interpellációja megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)