Kontrát Károly hozzászólása Kocsis Máté napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2010. június 28-i ülésnapján.

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Engedje meg, hogy megköszönjem önnek, hogy napirend előtti felszólalásával, az ott feltett kérdésekkel lehetővé teszi azt, hogy beszámoljak arról a közel egy hónapos munkáról, amelyet az országban a közrend és közbiztonság helyreállítása érdekében az új kormány és a rendőrség megtett.

Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Engedje meg, hogy idézzem Orbán Viktor miniszterelnök úr tegnapi beszédét, amelyet a Rendőrtiszti Főiskola tisztavató ünnepségén mondott, illetőleg annak néhány gondolatát: "Ma a rend és a közbiztonság megteremtése az egyik legfontosabb nemzeti ügy Magyarországon. Csak a rend lehet alapja a gazdaság talpra állításának, a munkahelyek teremtésének, az egészségügy megmentésének, a szociális biztonság helyreállításának. A magyarok azt várják a kormánytól és a rendőrségtől, hogy közös erőfeszítéssel állítsák helyre a rendet és a közbiztonságot, azt várják, hogy ne kelljen félniük sem nappal, sem éjszaka, sem vidéken, sem városban, sem közterületeken, sem az otthonukban. Az emberek azt is elvárják, hogy senkinek se legyen lehetősége arra, hogy kivonja magát a törvények, a felelősségre vonás alól. Ezek jogos elvárások, amelyeknek megfelelni kötelességünk. A kormány elkötelezte magát arra, hogy minden nehézség közepette érvényt szerez a választók akaratának, vagyis kiszámítható, biztonságos életet teremt az országban."

Mit is ígértünk, tisztelt Országgyűlés, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, hogy milyen intézkedéseket teszünk, milyen eszközöket veszünk igénybe ennek a nagyon fontos nemzeti ügynek a megvalósítása érdekében? Azt mondtuk, hogy megerősítjük a rendőrséget, 3500 új rendőrt fogunk szolgálatba állítani. Azt is ígértük, hogy minden településen lesz rendőr. Azt is ígértük, hogy az országnak azokon a pontjain, ahol ma még reménytelen, helyreállítjuk a közbiztonságot. És valóban úgy, ahogy tisztelt frakcióvezető-helyettes úr mondta, az új kormány hivatalba lépésének másnapján már az ország bűnügyileg leginkább fertőzött területein - például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében -, valamennyi településen és valamennyi kistelepülésen lett rendőr.

Engedjék meg, hogy idézzem Sajóbábony település vezetőinek megkeresését, amelyet még az előző ciklusban az Országgyűlés elnökéhez címeztek, amelyben azt kérték, hogy a kormány állítsa helyre a közbiztonságot a településen, hiszen tarthatatlan, tűrhetetlen állapotok vannak. Kérték a büntetések szigorítását, sőt, tisztelt Országgyűlés, még a halálbüntetés visszaállítását is kérték a sajóbábonyi polgárok, élükön a polgármesterrel. Ennyire elkeseredett volt a helyzet, tisztelt Országgyűlés, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.

És valóban úgy, ahogy frakcióvezető-helyettes úr mondta, változás történt, a kormány döntései, a belügyminiszter úr döntései következtében azt érezték az emberek, hogy a kormány visszatért az őrhelyére. A korábbi helyzet - amikor a korábbi Bajnai-Gyurcsány-kormány elhagyta az őrhelyét - megváltozott, és valóban, a kistelepülések több mint kétharmadán nem történt bűncselekmény. Itt az elrettentés volt a cél. Az volt a cél, hogy azt üzenjük a bűnözőknek, hogy vége a bűnözők jó világának. A bűnözőknek és a bűnözésnek hadat üzent ez a kormány. És ezt az erőfeszítést folytatjuk, amit nem csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és nem csak a készenléti rendőrség erőinek az igénybevételével tettünk meg.

És engedjenek meg egy gondolatmenetet a tekintetben, hogy sokan kifogásolják, különösen a szocialista képviselők, hogy miért a készenléti rendőrséget vesszük igénybe. Tisztelt Országgyűlés! Azért, mert a készenléti rendőrséget ezért hozta létre ezt az ország, ezért fizeti, ezért tartja fenn, ezért finanszírozza, hogy ilyen esetekben lépjenek, megvédjék azokat a kistelepüléseket, azokat az embereket, akik veszélyben vannak.

De még egyszer mondom: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Hajdú-Bihar megyében, Nógrád megyében, de Baranya megyében is fokozott rendőri tevékenység volt, és ezt a tevékenységet kiterjesztjük az ország valamennyi településére, és ezt a tevékenységet fenn fogjuk tartani, mert - ezt is szeretném elmondani - a bűnözés elleni küzdelem, a közbiztonságért való küzdelem nem kampányfeladat, hanem folytonos napi küzdelmet jelent, napi erőfeszítést vár el a kormánytól, a rendőrségtől, és mi e tekintetben elszántak vagyunk. Mi a vállalt kötelezettségeinket teljesíteni fogjuk, és fenn fogjuk tartani a rendet.

S ahogy frakcióvezető-helyettes úr elmondta, e tekintetben nemcsak a rendőrség létszámát fogjuk megerősíteni, hanem a törvényhozás elé terjesztjük a szabálysértési kódexet, amely a vagyon elleni szabálysértések elkövetőinél lehetővé teszi az elzárás büntetés kiszabását. Itt a rendőrhatóság, a rendőrség jár el a tekintetben, hogy felderíti a tényállást, a bizonyítékokat rendelkezésre bocsátja, és a bíróság fog dönteni. Lehetővé tesszük, ha a parlament elfogadja - s kérem a tisztelt Házat, hogy ezt támogassa -, hogy bírósági titkár hozhassa meg ezeket a döntéseket ezekben a szabálysértési ügyekben. Ezek az intézkedések is hozzá fognak járulni ahhoz, hogy Magyarországon rend legyen, a kormány a közbiztonságot megteremtse, és hosszú távon fenntartsa.

Köszönöm szépen, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr.

(Kocsis Máté napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)