Kontrát Károly hozzászólása Szabó Imre napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2010. október 26-i ülésnapján.

Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Nem tudom, hogy ön járt-e Devecser, Kolontár térségében személyesen, vagy csak közvetett információi vannak, de szeretném elmondani, hogy a tegnapi lakossági fórumon az emberek részéről felvetődött vagy felvetett kérdésekre az ott megjelent felelős vezetők határozott, egyértelmű választ adtak.

Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Három hete és egy napja történt Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófája: 2010. október 4-én, 12 óra 30 perckor szakadt át a MAL Zrt. ajkai telephelye 10-es tározójának a gátja, és tíz perc múlva - tíz perc múlva már - az ajkai tűzoltók és a devecseri rendőrök mentették az embereket a helyszínen. Ezt követően a kormány a mentéssel egyidejűleg megkezdte a károk elhárítását, a veszély elhárítását, veszélyhelyzetet hirdetett október 6-án, amelynek a meghosszabbításáról az Országgyűlés a múlt héten döntött. Elkészült a kolontári védőgát, azonnal el kellett kezdeni a védőgát építését, amely nemcsak átmeneti, hanem hosszú távú védelmet is jelent a tározókban kialakulható veszély ellen. Elkészült a háromlépcsős körgát is, amely további védelmet jelent. Kolontárra az emberek nagy része visszaköltözött.

Amit ön említett, a szennyezett területek mentesítése óriási erőkkel folyik, frakcióvezető-helyettes úr, óriási erőkkel. A tegnap nap eső nehezítette ezt a tevékenységet, ezt a munkát, ennek ellenére az emberek hősies küzdelmet folytattak, és szállítják el az iszapot a területről. Ez nem fejeződött be még teljesen. Akkor lehet azt mondani, hogy teljesen mentesítették az ott dolgozók a területeket Devecserben és Kolontáron, amikor majd a házakat is elbontják, és az elbontandó házak pincéjéből is eltávolítják a vörösiszapot és az ott lévő szennyező anyagot. Reméljük, hogy erre is mihamarabb sor kerül.

A magyar állam nevében kormánybiztos jár el, aki áttekinti a gazdálkodó szervezet vagyoni helyzetét, jóváhagyja, ellenjegyzi a gazdálkodó szervezet vagyoni jellegű kötelezettségvállalásait, a rendkívüli intézkedés bevezetését előidéző helyzet közvetlen elhárításával, illetve következményeinek enyhítésével összefüggésben dönt a gazdálkodó szervezet legfőbb döntéshozó szerve hatáskörébe tartozó ügyekről. A károsultak megsegítésére kormányhatározat született a Magyar Kármentő Alapról, amelyre a mai napig 700 millió forint gyűlt össze.

Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Megtörtént az érintett ingatlanok felmérése. Itt is szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy Devecser város vonatkozásában 225 épület kerül elbontásra, 225 épület került erre a listára, amely az elbontásra javasolt épületeket jelenti, Kolontáron 35 lakóépület bontására tesz javaslatot, Somlóvásárhelyen pedig két ingatlanéra, tehát összesen 262 ház kerül elbontásra ezen a területen.

Megkezdődött a területek kijelölése, megkezdődött a tervezőmunka, és megkezdődött és be is fejeződött az emberekkel való tárgyalás, amely azt célozta, hogy megkérdezték az embereket, hogy mit kívánnak, hogy kívánnak, a lakóparkban kívánnak új otthont választani maguknak, választani kívánnak az állam által felkínált épületekből, vagy pedig Devecserben választanak másik használt ingatlant. Egyértelműen mindenkit megkérdeztünk. Nem adott még mindenki teljes, határozott választ, de a napokban megkapjuk ezt a választ, és ennek megfelelően születhetnek meg a döntések. Szeretném elmondani, hogy nincs rivalizálás az állami szervek között, határozott vezetés van, egy kézben történik az irányítás, tervszerűen történik a kárelhárítás, a mentesítés és a többi intézkedés.

Frakcióvezető-helyettes úr, egy dologban nem sikerült teljes eredményt elérni. Tudja, mi az? Az, hogy az emberi lelkekben nem sikerült azt a sebet begyógyítani, ami talán egy élet során sem fog begyógyulni, hogy nagyon sokan meghaltak, több mint 150-en megsérültek, az emberek élete, munkája odaveszett. Ezt nem lehet a kormányon számon kérni. Ez politikai haszonszerzés, amit ön a napirend előtti hozzászólásában művelt, az politikai haszonszerzés.

Szeretném elmondani, hogy mindenki, minden rászorult megkapja az államtól a segítséget, mindenkinek lesz fedél a feje fölött, mindenki kap új otthont. És még egy dolgot szeretnék elmondani: abban is bízunk, hogy a felelősöket megtaláljuk, és a felelősök viselni fogják a következményeket.

Köszönöm szépen.

(Szabó Imre napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)