Kontrát Károly hozzászólása Vona Gábor napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2010. június 14-i ülésnapján.
Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Engedje meg, hogy néhány szóval téjékoztassam önt és a tisztelt Házat a legfrissebb árvízi helyzetről. Miniszterelnök úr napirend előtti felszólalásában érintette ezt a témát, azóta én újabb információkat kaptam. Úgy gondolom, hogy talán helyes, ha megosztom önökkel.
Frakcióvető úr, szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy jelenleg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében több mint 12 ezer ember védekezik 138 településen. Négy településen megfeszített védekezés folyik: Bőcsön, Ongán, Ónodon, Sajóládon folyik olyan emberfeletti munka, olyan heroikus küzdelem, amelynek az a tétje, hogy ezeket a településeket és az ott lakókat, az ott lakók érdekeit megvédjék az árvíz pusztításától.
Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön néhány problémát - az ön meglátása szerint problémát - vetett föl a védekezéssel kapcsolatban. Többek között azt állította, hogy fosztogatnak az árvízzel sújtott területen. Szeretném elmondani, hogy ez nem igaz. A rendőrség 1500 fővel biztosítja a rendet, a közbiztonság ezen a területen is és az ország valamennyi területén fönnáll.
Az elmúlt héten Pintér Sándor belügyminiszter úr utasítására a megye minden településére jutott rendőr, egyelőre mobil rendőrállomásokat alakítottunk ki. Azt követően szeretnénk végleges elhelyezést biztosítani a rendőrségnek, és az ország valamennyi településén, Magyarország minden településén, a legkisebb településen is lesz rendőr - ezt szeretném megígérni -, és a rendőrség létszámát szeretnénk növelni. 3500 fővel fogjuk ezt megtenni, és a közbiztonságot fenn fogjuk tartani.
Talán önök is tapasztalták, hogy az elmúlt hét végén, pénteken, a rendkívüli kormányülésen született döntések eredményeképpen közel 10 ezer embert vezényelt a miniszterelnök úr az árvíz által sújtott területekre; 10 ezer embert 24 óra alatt az érintett Borsod megyei településekre vezényelt a kormány. Ennek eredményeképpen a 11 Hernád környéki, Hernád-völgyi települést sikerült megvédeni. 60 kilométeren olyan gátmagasítás történt, olyan emberfeletti munka folyt, amiről hozzáértő, régi, tapasztalt vízügyesek is azt mondták, hogy ilyet még nem láttak, ilyet még nem tapasztaltak.
Itt is szeretnék köszönetet mondani minden védekezőnek, minden szervezetnek, minden állami szervezetnek, minden civilnek, minden helyben lakónak, minden önkéntesnek; és különösen az önkénteseknek, akik nem az adott településeken laktak, hanem a szolidaritásukat oly módon is kifejezték, hogy a szabad idejüket föláldozták, akár anyagi áldozatot is hoztak, ahogy megjelentek, és részt vettek a védekezésben.
Ezekkel a döntésekkel, ezekkel az intézkedésekkel szeretném azt is jelezni, hogy az állam visszatért az őrhelyére Magyarországon. Az elmúlt nyolc évben azt tapasztaltuk, hogy az állam elhagyta az őrhelyét. Különböző állami közszolgáltatások szűntek meg, vasútvonalakat, postahivatalokat, iskolákat zártak be a településeken. Magyarország településeinek jelentős hányadáról az állam kivonult. A közbiztonság az ország jelentős részén megrogyott. Közép-, illetve Kelet-Magyarországon, Borsod megyében, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Heves megyében, Nógrád megyében olyan állapotok alakultak ki, amelyek tarthatatlanok.
A mi kormányunk programjában határozottan szerepel, hogy a közrendet, a közbiztonságot vissza fogjuk állítani, fenn fogjuk tartani, és ezt állami eszközökkel, a rendőrség megerősítésével, a büntető törvénykönyv szigorításával és a büntetőeljárások felgyorsításával fogjuk megtenni. Bízom benne, hogy önök is és mindenki tapasztalja azt, hogy ez a kormányzati szándék megvalósul, ez a kormányzati szándék teljesülni fog.
Amit a honvédséggel kapcsolatban mondott, abban nagyon sok igazság van. Magyarországon jelenleg ott tartunk, hogy a Magyar Honvédségnek nincs tartalékos állománya. Tisztelt Országgyűlés! Nincs tartalékos állománya! Ez hihetetlen és tragikus. Ezen is változtatni kell, sőt nemcsak hogy tartalékos állomány nincs, hanem nyilvántartások sincsenek. Úgy gondolom, hogy ez az ország biztonsága érdekében elfogadhatatlan, tűrhetetlen. Ezen is szeretnénk változtatni. Ki fogjuk építeni azt a rendszert, amely az ország védelmi képességeit fokozza, mind az önkéntes tartalékos rendszert, mind a szükséges nyilvántartásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy védelmi helyzetben azok a hadra fogható férfiak és nők, akik ilyen esetben számításba jönnek, elérhetők legyenek, mozgósíthatók legyenek, és az országot meg tudják védeni.
Tisztelt Frakcióvezető Úr! Amit a gárdával kapcsolatban mondott, szeretném leszögezni, hogy a bírósági ítéletek mindenkire kötelezőek. Ez egy jogállami alapvető norma. Úgy gondoljuk, hogy a mi kormányunk is ebből indul ki. Még egyszer mondom a napirend előtti felszólalásának a kérdésére válaszolva, hogy kik védekeznek a gátakon: a gátakon magyar emberek védekeznek, akiknek a védekezését ezúton is köszönöm.
Köszönöm a figyelmüket.
(Vona Gábor napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)