Kontrát Károly felszólalásai az Országgyűlés 2010. november 3-i ülésnapján.

(87) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány álláspontja szerint közérdek az, hogy ennek a rettenetes ipari, ökológiai katasztrófának a felelősségi kérdése minden vonatkozásban tisztázva legyen, a felelősség valamennyi elemére kiterjedjen.

Szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy - ahogy már korábban is elmondtuk - többféle hatósági eljárás van már jelenleg is folyamatban, van büntetőeljárás, van közigazgatási eljárás, különböző szakhatósági vizsgálatok, ellenőrzések vannak folyamatban, de úgy gondoljuk, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak a felállítása is hozzájárulhat ahhoz, hogy az igazság teljes mértékben kiderítésre kerüljön, hiszen, ahogy mondtam, ez közérdek, ezért a kormány támogatja a vizsgálóbizottság felállítását.

Köszönöm szépen.

 

(93) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ferenczi Gábor képviselő úr jóindulatú, jó szándékú hozzászólására szeretnék néhány gondolattal reagálni. Először is: az emberek nap mint nap, rendszeresen tájékoztatva vannak Devecserben, Kolontáron és Vásárhelyen is. Magam is részt vettem ilyen tájékoztatón, illetőleg a polgármester urak minden módon állnak az ott élők rendelkezésére. Szeretném elmondani, hogy döntés született a veszélyelhárítás, a mentés, a mentesítés után, döntés született, megtörtént a felmérés, befejeződött a bontásra ítélt házak felmérése: 262 házat kell lebontani - 225-öt Devecserben, 35-öt Kolontáron és 2-t Vásárhelyen -, megtörtént a felmérés, folyik az emberek megkérdezése, hogy mik a terveik, hol kívánnak élni, hol folytatják tovább az életüket.

Szeretném elmondani, hogy eközben azoknak az embereknek, akiknek az ingatlanjai tönkrementek, fedél van a fejük fölött, az ellátásukról gondoskodik a kormány, és gondoskodik arról, hogy az újjáépítés szervezetten, jól előkészítetten és határidőre megtörténjen. Úgy ahogy, emlékezzünk rá - vagy talán sokan már nem is gondolják át -, hogy májusban-júniusban Borsod-Abaúj-Zemplén megyében milyen szörnyű árvíz volt. Szeretném elmondani, hogy november 15-ével átadjuk az összes házat, ami akkor tönkrement.

Azt mondhatom, hogy - ahogy képviselő úr mondta - ezt a nemzeti összefogást, ami ebben a bajban megmutatkozott, azt kellene fönntartani, nem kell ebből politikai tőkét kovácsolni. Derítsük ki a felelősöket, a felelősök viseljék ennek a felelősségnek valamennyi ódiumát, ha kell, anyagi, büntetőjogi, közigazgatási, egyéb felelősségét, de azt gondolom, hogy maradjon meg ez a nemzeti egység, ami ebben megmutatkozott, és akkor azt lehet mondani, hogy az a seb... - mert higgyék el, azt tapasztaltam, a legmélyebb sebet az okozza, hogy egy pillanat alatt tönkrement az eddigi életük, tönkrementek az anyagi javaik, a házuk, az ingatlanjuk, a bútoruk, az autó, sokan ott haltak meg, életüket vesztették, ezt a rettenetes, szörnyű veszteséget nagyon nehéz feldolgozni. Ehhez is idő kell. Segítsük úgy, hogy támogatjuk az ott élőket, és összefogunk az ő érdekükben. Ezt kérem valamennyi képviselőtársamtól.

Köszönöm szépen.

 

(97) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Hogy a gondolataimat folytassam, illetőleg ezt a részét lezárjam, tehát azt mondtam, hogy a legnehezebb elviselni vagy átgondolni ezt a szörnyű veszteséget, de a másik tényező az, hogy nagyon nehéz, a kár a tragédia egy pillanat alatt bekövetkezett, de ennek a reparálása, ennek a helyreállítása nem megy máról holnapra. Mégis a kormány rövid határidővel, a lehető legrövidebb határidővel vállalja, hogy az otthont biztosítja a devecserieknek, kolontáriaknak és a vásárhelyieknek, és azt szeretném kérni, hogy ne bizonytalanítsuk el azokat, akik Devecserben szeretnének maradni. Úgy gondolom, ha ők azokat az új építésű lakóparki házakat választják, amelyeket a Makovecz-csoport mérnökei, tervezői javasolnak nekik, akkor ne bizonytalanítsuk el, hogy élhetetlen város Devecser.

Igenis, az egészségügyi feltételekről is rendszeresen tájékoztatjuk az embereket. Fontos dolog az, hogy az emberek minden téren korrekt, felelős, pontos tájékoztatást kapjanak, és az is nagyon fontos, hogy továbbra is segítsük az ott élőket. Úgy gondolom, az 2011. június 30-ai határidő, amit a kormány vállalt e tekintetben, az egy megfeszített, de felelősen tartható határidő, és addigra azokat az ígéreteket, amelyeket ennek a szörnyű katasztrófának a reparálása érdekében tettünk, be is fogjuk tudni tartani.

Abban is bízom egyébként - és már nem szeretnék hozzászólni -, hogy ez a vizsgálóbizottság is hozzájárul ahhoz, hogy az igazság kiderüljön Kolontár ügyében.

Köszönöm szépen.

 

(127) Köszönöm a szót. Nem akartam már hozzászólni, de mivel kaptam egy konkrét kérdést, úgy korrekt, ha válaszolok. Képviselő úr, nem zárult le még az a vizsgálat. Nem zárult le. Ha lezárul, akkor nyilván az Országgyűlést, a nyilvánosságot tájékoztatni fogjuk. De ha már itt vagyok, a szólás lehetőségével élve szeretném elmondani, hogy a mai napon is Devecserben a Belügyminisztérium önkormányzatért felelős államtitkára részvételével kerül sor lakossági fórum megtartására a rendszeres tájékoztatás érdekében. Ez az egyik, amit szeretnék mondani.

A másik, amit szeretnék aláhúzni: a gyors, szakszerű segítségnyújtás mellett arra helyeztük a legnagyobb hangsúlyt, hogy megértéssel, türelemmel, szeretettel, békességgel és segítőkészséggel viszonyuljunk a károsultak irányába. Mert hiszen csak az tudja... - mi, akik nem vagyunk érintettek személyünkben ebben a kérdésben, nem tudjuk megérteni, úgy gondolom, teljes mértékben, pedig szeretnénk, de mégsem tudjuk beleélni magunkat, átélni teljesen, csak azok tudják, akik a hozzátartozójukat veszítették el, a vagyonukat, vagy egyáltalán átélték ezt a rettenetes katasztrófát. De mégis a kormánynak az a célja, és örülök, hogy itt, ebben a Házban is ennek a körvonalait látom, hogy tényleg türelemmel, szeretettel, segítőkészséggel, megértéssel viszonyuljunk a károsultakhoz. Megértjük azt, hogy az emberek türelmetlenek, de minden segítséget meg fogunk adni ahhoz, hogy információval, fedéllel, élelmiszerrel, orvosi ellátással, mindennel, ami létezik ma Magyarországon, az embereket, akik bajba jutottak, segíteni fogjuk. Ehhez szeretnék kérni az önök segítségét, támogatását, összefogását, hogy az a nemzeti egység, amiről itt szó esett, megmaradjon a jövőt illetően is.

Köszönöm szépen.

 

(145) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Abban bízom, hogy a határozathozatal előtt vagyunk, de mégis engedje meg, Volner képviselő úr, hogy néhány gondolatot a hozzászólásához elmondjak. Már a májusi-júniusi borsodi árvíz tapasztalatait összegezve a Belügyminisztériumban elindult egy olyan folyamat, egy olyan munka, amely a katasztrófák elleni védekezés rendjéről szóló törvény módosítási koncepcióját elkezdte kidolgozni, ezt kormány elé visszük, és jövő év első félévében a parlament elé terjesztjük. Tehát lesz mód arra, hogy itt a Házban erről a vitát lefolytassuk, és tényleg olyan törvényt tudjunk elfogadni, ami a tapasztalatokat figyelembe veszi, és mindenekelőtt az ország érdekeinek megfelel.

De hadd mondjak valamit, amit ön mondott a tűzoltóság, illetve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság létrehozásáról, ami 2000. január 1-jével történt meg a megyében, megyei igazgatóságok jöttek létre a polgári védelem és a tűzoltóság parancsnokságainak összevonásával. Nos, mind a borsodi árvízben, mind pedig a devecser-kolontári katasztrófa során a legfontosabb tapasztalat az volt, hogy egységes irányítás kell. Egy kézben egységes irányítás kell, mindenféle információ, mindenféle adat meglegyen az irányítóknak, és szeretném elmondani, hogy a borsodi árvíz tapasztalatait figyelembe véve tudtunk küzdeni a veszély ellen Kolontáron, Devecserben. Ennek az eredményei jól láthatóak voltak, és amit ön is említ - én válaszoltam egyik képviselőtársunk hozzászólására -, hogy október 4-én 12 óra 30-kor történt a katasztrófa, az ajkai tűzoltók 10 perc múlva már mentettek, és a devecseri rendőrőrs rendőrei is. És higgye el, nem azért sebesültek ők meg, mert nem tudták, hogy mivel állnak szemben, hanem önfeláldozó, hadd mondjam ki, hősies helytállást tanúsítottak, ők hősök, képviselő úr; azt gondolom, megelőlegezhetjük ezt. Tehát ezért történt.

Szerencsére azt lehet mondani, hogy eredményesen, hatékonyan tudtak menteni, és nem kímélték az életüket, testi épségüket, amiért egyébként, a mentésért most is köszönetet mondok. Egyébként abban bízom, hogy az új törvényjavaslat tárgyalásánál ezeket a tapasztalatokat is figyelembe tudjuk venni. Köszönöm szépen.

(parlament.hu; kormany.hu)