Kontrát Károly felszólalásai az Országgyűlés 2010. november 18-i ülésnapján.

(28) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Latorcai János és Kulcsár József képviselőtársaim hozzászólásainak néhány vonatkozására szeretnék reagálni. Kezdem Latorcai János képviselő úr hozzászólásával, aki a rendőrség részére biztosított többletforrásokat emeli ki. Valóban, ez a kormány nemzeti ügynek tekinti a közbiztonság megerősítését, és erre a célra a 2011-es költségvetési törvényjavaslat 9 milliárd forint forrást biztosít rendőrök kiképzésére, ennek eredményeképpen vagy ennek köszönhetően 4130 fő kiképzésére és próbaidős rendőrré történő kinevezésére kerülhet sor, ezt teszi lehetővé, és ha ez megvalósul, akkor azt mondhatjuk, hogy a rendőrség megerősítésének egy nagyon fontos része történik meg. Szeretném kiemelni azt is, hogy ezen túlmenően a rendőrség adósságállományának a rendezésére is biztosít forrásokat a 2011-es költségvetés.

Ami pedig Kulcsár József képviselő úr hozzászólását illeti: ő a büntetés-végrehajtás és a katasztrófavédelem részére biztosított többletforrásokat emeli ki. Valóban, mind a két szervezet egyrészt jelentős adósságot örökölt, adóssággal küzdött 2010-ben - ezeket az adósságokat is rendezi ez a törvényjavaslat -, másrészt pedig a szükséges létszámemelést is biztosítja, hiszen például a büntetés-végrehajtásban a szigorodó jogszabályok, a három csapás törvény elfogadása, a középmérték alkalmazása és a szabálysértési törvény szigorítása eredményeképpen többen kerülnek büntetés-végrehajtási intézetbe, a szükséges, 80 fős létszámemelést illetően a szükséges forrásokat biztosítja ez a törvényjavaslat.

Később majd folytatom a többi részlet elemzését. Köszönöm szépen.

 

(90) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Két ellenzéki képviselőtársunk is kritikával illette a költségvetést. Elhangzott az, hogy ez a költségvetési törvényjavaslat majd nem fogja javítani a közbiztonságot, illetve ez nem ismeri el megfelelően a rendőrök munkáját.

Kezdjük ott, hogy az elmúlt nyolc esztendőben, 2002 és 2010 között az akkori kormányok valóban nem ismerték el a rendőrök munkáját, hiszen az illetményalap nem emelkedett, a pótlékok nem emelkedtek, a reáljövedelem-csökkentésről lehetett beszámolni. Hadd mondjak egy adatot: itt van előttem a 2005-2010 közötti időszakra vonatkozó adat, amely arról szól, hogy ebben az időszakban a rendőrség állományából a rendőrök, határőrök, tűzoltók több mint 15 ezren hagyták el a testületet negyven-egynéhány éves korukban, és ez a távozásuk 58,2 milliárd forintos - hölgyeim és uraim, 58,2 milliárd forintos! - terhet jelent a jelenlegi költségvetésre. Azt gondolom, ez több oldalról, több irányból is kárt okozott az országnak, hiszen a legjobb korban lévő, a legtapasztaltabb hivatásosok hagyták el a testületet, gyakorlatilag a 40-es korosztály kiment a testületekből.

Tehát még egyszer mondom: ebben az évben 58,2 milliárd forintot kell arra fordítani, hogy mindaddig, amíg az aktuális öregségi nyugdíjkorhatárt el nem érik, addig a Belügyminisztérium költségvetéséből kell finanszírozni. Úgy gondolom, hogy gyökeres ellentét van közöttünk, tisztelt szocialista képviselőtársaim.

Én azt vallom, hogy ha ezt a pénzt vagy ennek a töredékét, akár a felét vagy 30 százalékát az állomány illetményemelésére tudnánk fordítani, akkor sokkal jobban járna az ország is, az állomány is, a rendőrség is, nőne a közbiztonság, és úgy gondolom, hogy ebbe az irányba kell elmozdulni. Meg kell akadályozni, hogy olyan helyzet alakuljon ki, hogy 40 éves rendőrök hagyják el a testületet, és az ő illetményüket egyébként pedig emelni kell - mármint akik maradnak és tovább szolgálják a közbiztonságot.

Köszönöm szépen, a későbbiekben majd folytatom a reagálást.

 

(94) Köszönöm, elnök úr, a tájékoztatását, élni is fogok vele, csak most mégis két percben reagálnék, illetve folytatnám az előbbi reagálást.

Ha visszagondolunk a 2006-os választásokat követő időszakra, akkor azt tapasztaltuk, hogy az MSZP-kormány politikai okokból megszüntette a Belügyminisztériumot. Önmagában ez a lépés is rettenetes károkat okozott, hiszen akkor terjedt el, hogy a rendőrségnek nem volt elöljárója, nem tudták azt, hogy hová tartoznak, és az akkori Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, az akkori minisztereket beleértve, egyszerűen nem voltak urai a helyzetnek, nem tudták azokat a feladatokat ellátni, amelyeket a jogszabályok rájuk hárítottak a rendőrség irányítását illetően.

Ami pedig a Terrorelhárítási Központot illeti, úgy gondolom, hogy önök is egyetértenek abban, hogy 2001. szeptember 11-e óta megváltozott a világ, illetve megváltozott a világ viszonya a biztonsághoz. Ezt követően minden ország áttekintette a biztonsági stratégiáját és változtatásokról döntött annak érdekében, hogy a biztonságot, a terrorelhárítás biztonságát növelje.

A Terrorelhárítási Központ létrehozását Kocsis Máté képviselőtársam részletesen megindokolta, erről a tisztelt Házban nagyon sok szó esett. Úgy gondolom, hogy azt a megállapítást, hogy ez személy szerint a miniszterelnöknek vagy a köztársasági elnöknek a magántestőrsége lenne, ez teljes mértékben nem felel meg a valóságnak.

Ha már itt a fogalmakat akarjuk meghatározni, akkor azt mondhatjuk, hogy a Terrorelhárítási Központ amiatt, mert a legfontosabb feladata a terrorcselekmények megelőzése, a megelőzés, azt mondhatjuk, hogy valamennyi magyar ember testőrsége és nem a köztársasági elnök vagy a miniszterelnök testőrsége. Úgy gondolom, hogy az eddigi tevékenysége és a jövőbeli tevékenysége is be fogja bizonyítani ezt az állításomat.

Köszönöm szépen.

 

(216) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ha ön fontosnak tartja, hogy amit mond, az igaz legyen, akkor kérem, hallgasson meg engem.

A benyújtott, úgynevezett egyes rendészeti tárgyú törvényjavaslatokról szóló előterjesztésben egyetlen sor sincs arra vonatkozóan, ami lehetővé tenné, hogy külföldi rendőri alakulatok Magyarországon tömegoszlatásban vegyenek részt. Erre sem a jelenleg hatályos magyar jogszabályok, sem pedig a kormány által jelenleg a parlament elé terjesztett rendészeti tárgyú törvényjavaslat sem ad szabad lehetőséget, erre nincs szükség.

A nemzeti együttműködés kormánya elsődlegesen a magyar nemzeti érdekeket tartja szem előtt, figyelemmel a nemzetközi kötelezettségekre. Ilyen törvényjavaslatot ez a kormány soha nem terjesztene elő, tisztelt képviselő úr. Ezt elmondtuk a vitában, elmondtuk több helyen, a sajtónak is a tudomására hoztuk, itt most önnek elmondom az ország nyilvánossága és a tisztelt Ház nyilvánossága előtt. Tehát kérem önöket, hogy olyan kitételeket ne hangoztassanak, amelyek nem felelnek meg a valóságnak.

Még egyszer mondom: Magyarországon külföldi rendőralakulatok nem vesznek részt tömegoszlatásban, erre sem a jelenlegi jogszabály, sem a benyújtott friss törvényjavaslat nem ad lehetőséget. Egyébként még egyszer mondom: ennek a kormánynak nincs ilyen szándéka, soha nem volt ilyen szándéka a Fidesz-KDNP-frakciószövetségnek, s a jövőben sem lesz ilyen szándéka. Kérem, hogyha ennek az ellenkezőjét tapasztalja, kérje rajtam számon.

Ami pedig a terrorelhárítást illeti: képviselő úr, szeretném elmondani, hogy az Információs Hivatal, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a rendőrség és a Terrorelhárítási Központ között jó együttműködés alakult ki a tekintetben, hogy a megelőzés érdekében ezek a szervek együttműködnek, és úgy gondolom, a terrorelhárítás területén, a terrorizmus elleni küzdelemben (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) a legfontosabb eredmény a megelőzés, az eredményes megelőzés. Erre helyezzük a hangsúlyt, erre összpontosítjuk az erőinket.

Köszönöm szépen.

 

(220) Elnök úr, köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném leszögezni itt a tisztelt Ház nyilvánossága előtt, hogy a terrorizmus elleni küzdelem minden területén, a megelőzés minden területén nagyon fontos feladatokat kell ellátni. Erre vonatkozóan a kormány a parlament elé terjesztett költségvetési törvényjavaslatban biztosítja azokat a forrásokat, azokat az anyagi feltételeket, amelyek lehetővé teszik, hogy mind az Információs Hivatal, mind a terrorizmus elleni küzdelemben feladattal bíró valamennyi szervezet rendelkezzen azokkal az eszközökkel, amelyek lehetővé teszik, hogy eredményesen küzdjünk a terrorizmus ellen a megelőzés területén. Abban bízom, hogy ez a tevékenység, mint ahogy eddig is, a jövőben is eredményes lesz, és ez valamennyi magyar ember érdekét szolgálja.

Köszönöm szépen.

(parlament.hu; kormany.hu)