Kontrát Károly felszólalása az Országgyűlés 2011. február 22-i ülésnapján.
Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat két célt szolgál, egyrészt a módosítás elsődleges célja a határon átnyúló fejlesztések megvalósítását gátló akadályok megszüntetése, másrészt az is célja, hogy a határvízen történő közlekedés engedélyezésével kapcsolatos szabályokat aktualizálja.
Az államhatárról szóló törvény jelenleg hatályos szövege kimondja, olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek a határon átnyúló fejlesztések megvalósítását nemzetközi szerződéshez kötik. Az uniós pályázati források elnyerésénél, majd a kivitelezésnél problémát jelent, hogy a beruházás nem valósulhat meg nemzetközi szerződés hiányában.
Az elnyert uniós pályázati források határidőn belüli felhasználásához elkerülhetetlen az államhatárról szóló törvény módosítása, amely lehetővé teszi a határon átnyúló beruházások kivitelezésének a megkönnyítését.
Az államhatárról szóló törvény módosítása biztosítja azt a lehetőséget, hogy kétoldalú nemzetközi szerződés nélkül is lehessen határon átnyúló fejlesztéseket folytatni és megvalósítani. Abban az esetben, ha a határon átnyúló fejlesztések jogi hátterére vonatkozó szabályok nem kerülnek rendezésre az államhatárról szóló törvény módosítása során, akkor a pályázók elveszíthetik az uniós forrásokból elnyert több mint 28 millió eurót.
Tisztelt Országgyűlés! Az államhatárról szóló törvény módosításával elérni kívánt második cél, hogy biztosítsuk a határvízen történő közlekedés engedélyezésével kapcsolatos szabályok aktualizálásának a lehetőségét. A határvízen történő közlekedés engedélyezésére vonatkozó szabályokat a határőrizetről és a határőrségről szóló törvény felhatalmazása alapján adták ki. A határőrizetről és a határőrségről szóló törvény hatályon kívül helyezésével azonban az együttes rendelet korszerűsítése, aktualizálása elmaradt. Ennek megfelelően szükséges egy új, a rendőrség által használható, a határvízen történő közlekedés engedélyezésével kapcsolatos BM-rendelet megalkotása, amelynek a felhatalmazását az államhatárról szóló törvény módosításával szeretnénk megvalósítani.
Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat legfontosabb, leglényegesebb elemeinek felsorolásával és rövid bemutatásával, valamint indokolásával az volt a szándék, hogy meggyőzzem a tisztelt Házat arról, hogy a javaslat helyes célokat szolgál. Ezért kérem önöket, hogy a törvényjavaslatot vitassák meg és fogadják el.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
(parlament.hu; kormany.hu)