Kontrát Károly hozzászólása Volner János felszólalásához az Országgyűlés 2010. október 12-i ülésnapján.
Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök annak, hogy a napirend előtti felszólalása lehetőséget ad arra, hogy itt a parlament előtt, a tisztelt Ház előtt beszéljek az elmúlt öt hónap munkájáról, arról a munkáról, amelyet a rend, a közbiztonság helyreállítása érdekében ez a parlament a kormány javaslatára végzett.
Ön is tudja, hiszen a parlament tagja, hogy ebben az elmúlt időszakban fogadta el a parlament a büntető törvénykönyv módosítását, az úgynevezett három csapás törvényt, amely lehetővé tette, hogy az erőszakos, visszaeső, személy elleni bűncselekményeket elkövető erőszakos visszaesők súlyos büntetést kapjanak, olyan büntetést, amely szerint ha harmadik esetben, harmadik alkalommal követik el ezt a bűncselekményt, a kiszabható büntetési tétel dupláját kapják, ha pedig ez eléri a húsz évet, akkor életfogytiglan büntetést fognak kapni.
A kormányprogramban azt az ígéretet tettük, hogy helyreállítjuk a rendet, és megteremtjük a közbiztonságot Magyarországon. Ezt három módon, három eszközzel ígértük: egyrészt, ahogy említettem, a szigorú, következetes törvények megalkotásával, a rendőrség megerősítésével és a büntetőeljárások felgyorsításával.
És ha már a szigorú és következetes törvényeknél tartottam, és a büntető törvénykönyv módosítását hoztam példának, akkor szeretném folytatni a sort a szabálysértési törvény módosításával, illetőleg a közbiztonság javítását szolgáló törvénycsomag elfogadásával, amelyet július 22-én fogadott el a tisztelt Ház, és amely augusztus 19-én lépett hatályba, és a hatálybalépés óta eltelt időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy eredményes, hatásos törvényt fogadott el a parlament, hiszen például a tulajdon elleni szabálysértések, a 20 ezer forint alatti értékhatárra elkövetett jogsértések esetén jelentős visszatartó ereje van ennek a törvénynek. Korábban, amikor jegyzői hatáskörben volt ezeknek a szabálysértéseknek az elbírálása, az volt a gyakorlat, hogy sok esetben nem is indult eljárás, vagy ha eljárás indult és az eljárás befejeződött, akkor pénzbírságot szabtak ki, a pénzbírságot pedig az az elkövető, aki éppen azért követett el szabálysértést, mert nem volt pénze, nem tudta befizetni. Tehát az elzárás büntetés bevezetése jelentősen javította a közbiztonságot.
Ami pedig képviselő úr megjegyzését illeti, hogy nem a kérdésére válaszolok: tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, ön a Terrorelhárítási Központot jelölte meg tárgyként, arra is ki fogok térni. De azt gondolom, hogy napirend előtti hozzászólásának fő vonala, fő kérdése a közbiztonságot, a rendőrséget érintette.
A személyi állománnyal kapcsolatban szeretném elmondani, hogy a programunkkal összhangban nagyon fontos feladatnak tekintjük a rendőrség megerősítését. Pintér Sándor belügyminiszter úr nemrégiben jelentette be, hogy két éven belül 4200 új rendőrt állítunk szolgálatba, új képzési rendszert vezetünk be, olyan képzési rendszert, amely alkalmas arra, hogy a krónikus rendőrhiányt pótoljuk, azt a rendőrhiányt, amelyet nagyban előidézett az, hogy 2004 nyarán több rendészeti szakközépiskolát is bezártak a szocialista kormányzat idején, és nem tudtak elég rendőrt képezni.
Ami pedig a vezetésben végrehajtott cseréket illeti: erre vonatkozóan a parlament illetékes bizottságait tájékoztattuk, a meghallgatások során a támogatásokat megkapták a javasolt vezetők, és miután hivatalba léptek, haladéktalanul megkezdték munkájukat. Szeretném elmondani, hogy például az uzsora-bűncselekmények ellen szigorú fellépést indított a rendőrség. Képviselő úr, önök is többször szóvá tették ebben a Házban, hogy az uzsora-bűncselekmények a legszegényebb, legelesettebb, legkiszolgáltatottabb embereket érintik, és ez a kormány, ez a rendőrség, ez az új rendőri vezetés határozottan fellépett és fel is fog lépni az uzsora-bűncselekmények elkövetőivel szemben, de nemcsak fellép, hanem a büntető törvénykönyv szigorítását is a tisztelt Ház elé fogjuk hozni, ami azt eredményezi, hogy szigorúbb büntetéseket lehet kiszabni az ilyen bűncselekmények elkövetőivel szemben.
Ami pedig a Terrorelhárítási Központ tevékenységét illeti: képviselő úr, 2001. szeptember 11. óta a biztonság fogalma megváltozott - úgy gondolom, ebben nincs vita -, és erre a kihívásra egy erős országnak, mint Magyarország, válaszolnia kell. A Terrorelhárítási Központ hozzájárul ahhoz, hogy a védelem jogát, amelyet a kormány a programjában ígért, tudja biztosítani minden magyar állampolgár számára.
Köszönöm szépen.
(Volner János felszólalása megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)