Kontrát Károly expozéja az Országgyűlés 2010. október 20-i ülésnapján.
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A soros magyar elnökséggel kapcsolatban a Belügyminisztériumot érintő feladatokról szeretnék beszélni, elsődlegesen a Magyarországon megrendezésre kerülő elnökségi rendezvények biztosításával kapcsolatos feladatokat jelentik ezek. Másrészt az egyik legfontosabb tanácsi formáció, a Bel- és Igazságügyi Tanács belügyi részének és ehhez tartozó számos döntés-előkészítő munkacsoportnak, bizottságnak az elnöklését és az ülések tartalmi előkészítését, amit a tárca és az önálló belügyi szervek állományából kijelölt mintegy 60 fős szakértői gárda végez.
A BM és az önálló belügyi szervek az elnökséghez kapcsolódóan több mint harminc, hazánkban tartandó szakértői rendezvényt készítenek elő. Ezek jelentős részét takarékossági okokból a tárca Roosevelt téri központi épületében fogjuk megtartani. Szeretném kiemelni feladatként a stockholmi program végrehajtását, ennek érdekében jelentős erőfeszítéseket fogunk tenni.
Tisztelt Országgyűlés! Elnökségi programunkat alapvetően az Európai Bizottság által már benyújtott vagy benyújtani tervezett javaslatok és a korábbi elnökségek alatt tárgyalt áthúzódó tervezetek határozzák meg, de ésszerű számban, kapacitásainkhoz és szakmai szervezetek által felvetett valós szükségletekhez igazodva saját kezdeményezéseket is be kívánunk nyújtani, kapcsolódva a 2009 folyamán a spanyol és belga partnerekkel közösen kidolgozott trióprogramhoz.
A sikeres elnökség érdekében a Bizottsággal, az Európai Parlamenttel a legszorosabb együttműködésre törekszünk. Szintén nagyban építünk az utánunk következő lengyel elnökséggel való szoros kooperációra, amelynek a kereteit a lengyel kollégákkal megteremtettük.
Legfontosabb elnökségi prioritásaink a belügyi területen az egyeztetések mostani állása szerint az alábbiak. Az első: a szervezett bűnözés elleni harcnak magas szinten való napirenden tartása, az új fenyegetések áttekintése, összekapcsolva a keleti partnerség és a számítástechnikai bűnözés kérdéseivel, ennek keretében a számítógépes bűnözés elleni harcról konferenciát is szeretnénk tartani. A második: a keleti partnerség migrációs folyamatának továbbvitele. A harmadik a közlekedésbiztonság, ennek keretében a tagállamok között a közlekedési jogsértések elkövetőiről való gyors és hatékony információáramlás megteremtése, ezen túlmenően kiemelt feladatként tekintünk Bulgária, Románia csatlakozására a schengeni térséghez, amelyet minden eszközzel elő kívánunk segíteni. Az utasadat-nyilvántartási dosszié részben a harmadik országokkal való együttműködésben, részben az Unión belüli PNN-rendszer létrehozásához alapul szolgáló jogszabálytervezet tárgyalásainak megkezdése.
Előrelépést kívánunk elérni a közös európai menekültügyi rendszer megvalósításában annak érdekében, hogy ennek 2012-es céldátuma tartható legyen. A legális migráció terén a Bizottság által nemrég benyújtott két irányelvjavaslat - idénymunkások és vállalaton belüli áthelyezettek beutazása és tartózkodása - tárgyalásainak lehetőség szerinti lezárására fogunk törekedni. A magyar elnökség előtt álló jelentős kihívásként tekintünk a vízuminformációs rendszer, a VIS működésének megkezdése, a schengeni információs rendszer második generációjának, a SIS II-nek a további fejlesztésére.
Feladataink között a külkapcsolati vetület sem elhanyagolható, hiszen vezetni kell az uniós delegációt az USA-val, Oroszországgal és Ukrajnával megrendezésre kerülő miniszteri szintű találkozókon, melyek közül az EU-USA-találkozóra hazánkban kerül sor.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
(parlament.hu; kormany.hu)