Önállóan is olthatnának tüzet és végezhetnének műszaki mentést a jövőben egyes önkéntes tűzoltó egyesületek - mondta a Belügyminisztérium (BM) önkormányzati államtitkára az Országgyűlés keddi ülésnapján.
Az egyes törvényeknek a katasztrófák elleni védekezés hatékonyságának növelésével összefüggő módosítása általános vitájában Tállai András azt mondta, az úgynevezett beavatkozó önkéntes tűzoltó egyesület a székhelye szerinti településen láthatna el feladatokat a közvetlen életveszéllyel nem járó eseményeknél, eddig csak közreműködhetett a feladatok ellátásában. Az önállóan végezhető feladatok közé sorolta a szabadtéri tüzek, melléképülettüzek oltását, a vízeltávolítást, a fakidőlést, a viharkárok felszámolását, az állatmentést.
Mint mondta, az önkéntes tűzoltó egyesületek tevékenységét a hivatásos katasztrófavédelmi szervek ellenőrzik.
Kitért arra, hogy az előterjesztés pontosítja a tűzjelzés fogadásával kapcsolatos szabályokat, és egyértelműen meghatározza, hogy a költségeket ki viseli.
Elmondta, hogy pontosítják az országos tűzvédelmi szabályzattal kapcsolatos rendelkezéseket is, ezzel a céljuk "egy tervezőbarát" szabályzat elősegítése. Ismertetése szerint a BM dolgozik új tűzvédelmi szabályzaton, amely nem tartalmazna aprólékos technikai részletszabályokat és egyes követelmények esetében több, alternatív műszaki megoldást is lehetővé tenne.
Lehetővé tennék - folytatta - , hogy a tűzvédelmi bírságot helyszíni bírságként lehessen kiszabni.
Tállai András közölte, az előterjesztés pontosítja a veszélyhelyzetet kihirdető, vagy veszélyhelyzetben hozott kormányrendeletre vonatkozó rendkívüli kihirdetés szabályait azzal, hogy azt a közszolgálati műsorszóró szóban olvassa be.
Munkavédelmi okokból és a nyerészkedés megakadályozására veszélyhelyzetben lehetséges lenne a védekezési munkák helyszínén az alkohol fogyasztásának, árusításának, tárolásának megtiltása - emelte ki.
Hozzátette: a törvényjavaslat kimondja, hogy a kiesett közszolgáltatások ideiglenes ellátása polgári védelmi feladat.
Tállai András rámutatott, hogy a javaslat uniós iparvédelmi szabályok magyar jogba történő átültetését is tartalmazza.
A közfoglalkoztatási szabályok módosításával megteremtik annak lehetőségét, hogy a közfoglalkoztatottak szükség szerint bekapcsolódhassanak baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy környezetet fenyegető veszély megelőzésébe, elhárításába - fejtette ki.
Az államtitkár úgy értékelte, a 2012-ben életbe lépett új katasztrófavédelmi törvény a gyakorlatban jól működik, de a finomhangolást nem kerülheti el. Az elmúlt másfél év - köztük az idén tavaszi havazás és a nyári árvíz - tapasztalatait is figyelembe veszik - tette hozzá.
(MTI; Belügyminisztérium)