Tállai András válasza Szilágyi Péter kérdésére az Országgyűlés 2011. május 23-i ülésnapján.
(Szilágyi Péter kérdése megtalálható itt.)
Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Megnyugtatom önt, hogy semmiféle centralizáció, semmiféle felülről irányítás nincs az új önkormányzati koncepciós munkaanyagban. Attól, hogy az állam bizonyos feladatokat maga kíván elvégezni vagy szeretne elvégezni, amelyek eddig is államigazgatási, hatósági ügyként jelentek meg az önkormányzatnál, ez nem jelent semmiféle felülről irányítást. Attól, hogy mondjuk, a legnagyobb szolgáltató ágazatban, az oktatásban, ami egyébként az önkormányzatok legnagyobb terhe, és az elmúlt időszakban a legtöbb önerőt, saját bevételt kellett az önkormányzatoknak az oktatás szervezéséhez kitermelniük, és ebből a jövőben az állam átvállal feladatokat, ez nem jelent centralizációt és felülről irányítást.
Az új alaptörvény értelmében és a majdan megszületendő kétharmados, önkormányzati sarkalatos törvényben is minden önkormányzatnak, a legkisebb önkormányzatnak is Magyarországon megmarad a saját döntési joga a saját településéről, így lesz minden településen képviselő-testület, és lesz polgármester.
Úgy gondoljuk, hogy azzal, hogy az önkormányzatok feladatellátását ésszerűsítjük, hatékonyabbá tesszük és adott esetben költségkímélőbbé tesszük, ez nem jelenti az önkormányzati rendszerről alkotott véleményünk megváltoztatását, hanem éppen az ésszerűbbé tételét. Azt a folyamatot, ami az elmúlt 8-10 évben kialakult, hogy az önkormányzatok nem tudják ellátni a kötelező feladataikat és az önként vállalt feladataikat, mert nincs hozzá elég állami forrás, ezt egyszer s mindenkorra meg kell szüntetni, az eladósodást meg kell állítani, és egy olyan rendszert kell kialakítani, amely működőképes lesz, finanszírozható, és amely a választópolgároknak rövid és középtávon a színvonal, a szolgáltatás színvonalának emelését fogja jelenteni.
Köszönöm szépen.
(Szilágyi Péter viszontválasza megtalálható itt.)
Köszönöm szépen. A képviselő-testület 1000 vagy 2000 főhöz kötése valami félreértésen alapul. Ez soha semmilyen hivatalos anyagban nem jelent meg. Talán a médiában ön olvashatott róla, valószínűleg újságíró szüleménye lehetett.
Ami a társulásokat illeti, egyetértek abban önnel, hogy meg kell teremteni azokat a feltételeket, azt a teret, amikor az önkormányzatok közössége láthat el egy-egy feladatot, egyszerűen azért, mert ez a település érdeke, mert a településnek így olcsóbb, azért, mert ha térségben gondolkodunk, ne adj' isten, leendő járásokban gondolkodunk, akkor egy járás területén bizonyos szolgáltatásokat úgy ésszerűbben lehet ellátni.
Ennek a formája és módja nyilvánvalóan majd a törvényjavaslat benyújtásakor fog véglegesen kialakulni, és az Országgyűlés fogja kimondani, hogy legyenek-e olyan kötelezően ellátandó feladatok, amelyeket társulásban kell ellátni, vagy az önkormányzatokra fogja bízni teljes egészében a társulás lehetőségét.
Kérem, hogy várja meg az önkormányzati koncepció végleges tervezetét, abban erre egyértelmű választ fog kapni.
Köszönöm.
(parlament.hu; kormany.hu)