Tállai András válasza Varga Zoltán interpellációjára az Országgyűlés 2010. december 20-i ülésnapján.

Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először az interpellációjának néhány megjegyzésére szeretnék reagálni. Az a megjegyzése, hogy az előző kormányok működtették a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumát, enyhén szólva is valótlanság, hiszen 2006 decemberében született róla kormányhatározat, tehát 2007-ben kezdte el a működését, és jó esetben is elmondható, hogy 2009 első feléig, tehát a nyolcéves kormányzásukból két és fél évig ha működött a kormány és az önkormányzati szövetségek közötti együttműködés.

Azonban itt szeretném elmondani, hogy valóságos együttműködés nem volt az önök kormánya és az önkormányzati érdekszövetségek között, mert rendszerint egy vitába torkollott, amelynek se eleje, se vége nem volt. Ezt azok mondták el, akik ezeken az egyeztetéseken részt vettek.

A másik megjegyzése szerint erről a módosító javaslatról nem tudott senki. Szeretném elmondani, hogy az ön frakciótársai, a szocialista képviselők az alkotmányügyi bizottságban megszavazták ezt a módosító javaslatot, tehát joggal hihettük azt, hogy önök azzal, hogy a bizottságban megszavazták, egyetértenek a módosító javaslattal, egyetértenek azzal, hogy igenis öt csoportot, országos érdek-képviseleti csoportot, érdekszövetséget kíván létrehozni, illetve kíván a kormány tárgyalni az önkormányzati kérdésekben.

A harmadik megjegyzése pedig tipikusan szocialista módszeres felszólalás, ne haragudjon, hogy ön idézi a törvényt, csak egyetlen szót hagy ki belőle. Azt mondja, hogy az önkormányzati törvény előírja, hogy az érdek-képviseleti szövetségek véleményét ki kell kérni. Azt a szót hagyja ki belőle, hogy az "országos", az országos önkormányzati érdekképviselettel.

Azt gondolom, hogy az elfogadott törvényjavaslat kimondja, hogy melyik az országos. Az országos a megyei jogú városok, a megyei önkormányzatok, a főváros és kerületei. Az, hogy önnek nem tetszik, hogy nem jött létre a főváros és kerületeinek az érdekszövetsége, ne haragudjon, ez minket nem zavar. A jövő évben ez létre fog jönni.

A negyedik, szintén szakmai alapon, a körzetközponti feladatokat ellátó önkormányzatoknak a szövetsége, ez kimondottan szakmai alapú megközelítés, és az ötödik, amit ön sérelmez, azt nem tudom, hogy honnan feltételezi, hogy ebbe az ötödik csoportba nem feltétlenül kormánypárti vezetőkkel rendelkező önkormányzati szövetségek tartoznak. Ezek szerint ön tudja, hogy melyik önkormányzat milyen beállítottságú, különösen a kistelepülések tekintetében. Én úgy látom, hogy a kisebb önkormányzatoknál jellemzően független polgármesterek ülnek, de nyilván ön nagyobb tapasztalattal és rálátással bír e tekintetben.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy ez a törvénymódosítás helyére teszi a kormány és a önkormányzatok szövetségeinek együttműködését. A jövőben nem politikai alapon és nem összevissza; hiszen a mai viszonyok között egy önkormányzatban lehet akár nagyvárosnak az érdekképviselete és százfős településnek az érdekképviselete is. Mondja meg őszintén, hogy egy nagyvárosnak az érdeke és egy kistelepülésnek az érdeke egy érdekszövetségben hogyan érvényesíthető a kormánnyal szemben? A kistelepülések igenis hozzák létre a kistelepülések érdekszövetségét, szerveződjenek meg országosan, legyen hangjuk, legyen elképzelésük, és azt a kormánnyal ismertessék.

Erre ad lehetőséget ez a törvényjavaslat, semmilyen érdekszövetséget a jövőben sem kívánunk kizárni. Aki az országos kategóriába nem fér be, természetesen azokkal is folytatni kívánunk párbeszédet, és érdemi párbeszédet, nem úgy, mint az ön idejében, hiszen 2009-től az ön minisztersége alatt megszűnt a kormány és az érdekszövetségek közötti kapcsolat. Mi ezt nem szeretnénk.

(Varga Zoltán interpellációja megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)