Tállai András válasza Bertha Szilvia interpellációjára az Országgyűlés 2011. április 4-i ülésnapján.
Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Kezdeném azzal, hogy attól, hogy az Országgyűlésben vagyunk, és mondjuk, ön ellenzéki képviselő, jobbikos ellenzéki képviselő, még a tények tények maradnak. Az első. A Pest megyei önkormányzatnál minden közalkalmazott időben megkapta a fizetését. Tehát ez riogatás. A második. A dabasi gimnázium építése nem állt le, az azóta is folyamatos, és rendben történik. A harmadik, ami az étkezéssel kapcsolatos kijelentését illeti, valóban, egy középiskolában néhány napig hideg élelmet kaptak a diákok, de egyébként az összes többiben, az említett tizennyolcban rendesen megkapták az élelmet. Tehát ezen állítása sem igaz.
Ami a luxusautót illeti, önre bízom, hogy luxusautó-e, vagy sem: egy hatéves, középkategóriás, 200 ezer kilométert futott autóval jár a közgyűlés elnöke. Véleményem szerint ez nem luxus.
Abban azonban igaza van, amire szeretné a figyelmet fölhívni, a Pest megyei önkormányzaton keresztül egyrészt a teljes önkormányzati rendszer gondjaira-bajaira, de különösen a megyei önkormányzatokat illető gondokra és problémákra. Sajnálom, hogy nem próbálta föltárni az okait annak, hogyan jutott ide a Pest megyei önkormányzat és rajta keresztül a teljes megyei önkormányzati rendszer. Hiszen tudjuk, hogy 2006-tól, amikor a Fidesz bátor volt és megnyerte a megyei önkormányzati és önkormányzati választásokat, akkor a Szocialista Párt, ugye, Gyurcsány Ferenccel az élen bosszút forralt, és azt mondta, hogy meg fogja büntetni a megyei önkormányzatokat.
Ezt olyan formában tervezte, hogy a pénzügyi szabályozókat úgy alakította, hogy a lehető legkorábban a megyei önkormányzatok menjenek csődbe, hogy ki lehessen jelenteni, hogy lám-lám, a megyei önkormányzatok fideszes vezetői alkalmatlanok az önkormányzatok vezetésére, ezért le kell őket váltani. De hát egy biztos, hogy ez a fajta politikai cél nem jött be, hiszen 2010-ben mind a 19 megyei önkormányzatot a Fidesz nyerte, és ma mind a 19 megyei önkormányzat élén fideszes közgyűlési elnök áll. Azonban a terv valóra vált egy szempontból: pénzügyi szempontból. Pénzügyi szempontból lényegében minden megyei önkormányzat csődben van vagy a csőd szélén áll. Ez igaz. És a megyei önkormányzatokon bizony segíteni kell.
Például Pest megyében ez a módszer azt jelentette, hogy 2006-tól 2010-ig a költségvetésük egyharmadát vesztették el. Míg például 2006-ban 18 milliárd forint volt a bevételük, addig a pénzügyi rendszer átalakításával, amihez minden évben hozzájárult a szocialista-szabad demokrata többség a parlamentben, 6 milliárd forinttal csökkent a költségvetése, miközben Pest megye az összes megye közül a legnagyobb intézményhálózatot tartja fenn. Ma is 55 intézményt tart fenn, ezek közül 7 egészségügyi intézmény.
Egyetértek önnel abban, hogy meg kell segíteni a magyar önkormányzati rendszert, erre szolgál a 2011-es költségvetésben létrehozott 31 milliárd forint. Ez valóban egy pillanatnyi segítség. Át kell alakítani a teljes önkormányzati rendszert, amelynek lényege az, hogy egy átlátható feladatfinanszírozást kell bevezetni, minden önkormányzat annyi feladatot lásson el, amennyit tud az állam részére, illetve a saját bevételeivel finanszírozni. Olyan önkormányzati rendszert kell kialakítani, amely nem a problémákat, az adósságot és a hiányt halmozza, hanem a vállalt feladatait meg tudja valósítani, azt az emberek szolgálatába tudja állítani, az emberek javára fordítani.
Ez a véleményem, képviselő asszony.
(Bertha Szilvia interpellációja megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)