Tállai András válasza Szilágyi Péter interpellációjára az Országgyűlés 2011. június 20-i ülésnapján.
Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! Először is köszönöm szépen, az interpellációja, úgy gondolom, fölhívta arra a figyelmet, hogy a régi típusú közmunkaprogramokat el kell felejteni, amelyekben az állam 95 százalékos támogatást ad azért, hogy az önkormányzatok mindenkit foglalkoztassanak, és valójában emellett semmilyen értéket ne hozzanak létre. Nyilvánvalóan túl kell azon lépnünk, hogy olyan közfoglalkoztatást szervezzünk meg, ahol egyetlen cél, mondjuk, a szemét összeszedése vagy a település központjában a fű lenyírása.
Azt gondoljuk, hogy olyan közfoglalkoztatási programot kell megszerveznünk, amely az ön által mondott településeken is már működik. Valóban kiemelkedő összefogás és gondolkodás jellemző Rozsályon és Ináncson a tekintetben, hogy ott az önkormányzat a polgármester vezetésével azon emberek számára, akiknek a piacon nem jut munka, hogyan tud olyan értékelhető munkát megszervezni, amelyet a falu lakossága is élvezhet, ugyanakkor pedig mind a közpénz felhasználása tekintetében, mind pedig az elért érték tekintetében hatékonyan és eredményesen működik.
Mi teljesen azonosan gondolkodunk, hiszen például az ez évi közétkeztetési program pályázata a szociális államtitkárság által már abban a szellemben került meghirdetésre, amilyet éppen ön is említ. De a parlament előtt lévő új közfoglalkoztatási törvényjavaslat is megfogalmazza ezt a lehetőséget, mi több, az önkormányzatoktól el is várja, hogy olyan rendszereket, helyben termelő önellátó modelleket hozzanak létre, amelyben valóban a kistelepülés vagy akár a nagyobb település saját maga termeli meg az élelmezési alapanyagot, és ezt a saját konyhájában saját maga a lakosa, az ellátott számára fogja majd megfőzni. Természetesen ehhez szükséges az ösztönzés, szükséges az, hogy megfelelő földek álljanak rendelkezésre, éppen ezért a Nemzeti Földalapról szóló hatályos törvényt a szociális földprogram hasznosítása tárgyában lényegesen konkrétabbá kell tenni, elérhetővé kell tenni valóban az önkormányzatok számára.
Mi úgy gondoljuk, hogy akkor teszünk jót, ha egyrészt közpénz ösztönzésével, másrészt pedig a helyi adottságok figyelembevételével a helyi közösség számára teremt értéket a kis közösség az önkormányzat irányításával, amit az új közfoglalkoztatási törvényjavaslattal és programunkkal lehetővé teszünk. De ezt a programot el tudjuk képzelni úgy is, hogy nemcsak egy-egy településen, egy-egy önkormányzat szervezésében működik, hanem akár települések összefogásával, tehát térségekben, mai szóhasználattal kistérségekben is meg tudják szervezni, és az egész kistérség javára tudják fordítani. Az erőforrások és a közpénz koncentrálásával, összevonásával, úgy gondoljuk, nagyon komoly eredmények érhetők el ezen a területen. Ahhoz azonban, hogy ez valóban gyakorlattá váljon, először el kell fogadni a parlament asztalán lévő közfoglalkoztatási törvényjavaslatot, és tisztelettel kérem a képviselőtársamat, aki az interpellációt felvetette, és a frakciótársait, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot, és az ön által elmondott célok ezáltal meg fognak tudni valósulni.
Köszönöm szépen.
(Szilágyi Péter interpellációja megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)