Tállai András válasza Gőgös Zoltán kérdésére az Országgyűlés 2011. február 14-i ülésnapján.
(Gőgös Zoltán kérdése megtalálható itt.)
Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Az ön kérdésének az a címe, hogy kivel egyeztetett a miniszter úr a Magyar Kármentő Alapról. Ha azt a kérdést tette volna fel, ami a címben van, akkor az lett volna a válasz, hogy senkivel, mert a 2052/2010. (X. 21.) kormányrendelet valóban a Magyar Kármentő Alap létrehozásáról, annak tagjairól, működéséről és az alap forrásainak a céljairól szól.
Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy Magyarország legnagyobb ipari katasztrófájának a kármentesítése, a károk megtérítése igen összetett kérdés és hosszadalmas folyamat. Azt kell mondjuk, hogy sokkal, de sokkal bonyolultabb, mint mondjuk, egy árvíz okozta katasztrófa, hiszen ott a víz elmegy, a károk ugyan maradnak, de azokat pénzből helyre lehet hozni. Itt azonban jóval összetettebb károkról van szó, hiszen azon túl, hogy a családok házai és ingóságai elvesztek, az egész térséget újra kell építeni, újra kell fejleszteni. Nyilvánvalóan komplex gondolkodás szükséges ahhoz, hogy ezt meg lehessen tenni.
Amikor a magyar kormány vállalja azt, hogy újjáépíti a károsult családok lakását vagy megtéríti, megelőlegezi a károkat a tekintetben, hogy az ország más részén vásárolhat vagy ott, azon a településen, ahol a kár érte, az igen komoly - és emberi - döntése a kormánynak. A további károk tekintetében három forrás létezik: valóban, ahogy ön mondja, a Magyar Kármentő Alap, a karitatív szervezetek adománya, amely - ne felejtsük el - több száz millió forint, valamint a magyar kormánynak az ingóságokra vonatkozó kormányhatározata. E tekintetben három forrás áll rendelkezésre, és e három forrásból kell a térségnek, a családoknak, az embereknek a teljes kártalanítását elvégezni. Ez van most folyamatban.
(Gőgös Zoltán viszontválasza megtalálható itt.)
Tisztelt Képviselő Úr! Ha megmondja a család nevét, természetesen kint, a folyosón, természetesen válaszolok önnek, hogy hol tart ez az ügy. Csak arra kérem, nehogy úgy járjon, mint a belügyminiszterhez intézett kérdésében, amely így szólt, hogy igaz-e, hogy a nagy értékű adományok eltűnése miatt rendőrségi vizsgálat folyik Devecserben. És ismeri a választ: a belügyminiszter úr válasza az, hogy a híresztelés nem igaz, a nagy értékű adományok eltűnése miatt nem folyt rendőrségi vizsgálat Devecserben.
Arra kérem önt, hogy attól, hogy a térségben képviselő, és a képviselői tevékenységét végzi, ne hergelje az embereket, ne vezesse félre az embereket, csak a tényeket és a valóságot mondja, mert úgy fog járni, mint ezzel a kérdésével, ez már a sajtóban is megjelent. Tehát először tájékozódjon, a tényeket és a konkrétumokat mondja, és akkor valóságos, tényszerű választ fog kapni. Ön bírálhatja, kritizálhatja a kártalanítás folyamatát vagy a menetét, de még egyszer arra kérem önt, hogy a térségben élő embereket ezzel ne bosszantsa, ne keltsen indulatokat.
Most pedig legyen szíves, adja ide a család nevét, holnap választ fogunk adni, hogy hol áll az adott család ügye. Köszönöm szépen.
(parlament.hu; kormany.hu)