Tállai András válasza Molnár Zsolt kérdésére az Országgyűlés 2011. szeptember 26-i ülésnapján.
(Molnár Zsolt kérdése megtalálható itt.)
Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Annyiszor föltette azt a kérdést, hogy kik döntöttek, hogy erre egy szóban tudok válaszolni: senki. Le is ülhetnék. De ha már megtisztelt azzal, hogy hosszasan tette föl a kérdéseit, nyilván elmondom önnek, hogy az önkormányzati rendszer átalakítása kapcsán természetesen fölvetődik az a kérdés, hogy a választási rendszer is átalakításra kerüljön. Azonban a Belügyminisztérium egyetlen munkaanyaga és a készülő törvényjavaslat sem fog nyilván ezzel a kérdéssel foglalkozni, hiszen ez alapvetően a választójogi törvény hatásköre lesz majd, amelyet nem a Belügyminisztérium készít elő, hanem a KIM.
Persze, fontos kérdés az, hogy a főpolgármestert milyen módon választják, de a legfontosabb kérdés mégiscsak az, hogy a főváros hogyan fog tudni működni, megmarad-e a kétszintű önkormányzás. Vélhetően igen. Mégiscsak a legfontosabb feladat az, hogy a főváros működőképes legyen, működőképes maradjon, hogy egyértelmű feladatmegosztás legyen a kerület és a főváros között, hogy egy feladatot vagy a kerület, vagy a főváros lásson el, és hogy egyértelmű legyen a vagyonhasznosítás, az ingatlantulajdonok kérdése. Azt gondolom, hogy a főpolgármester-választás módján túl fontos kérdés az, hogy a fővárosban a döntések, amelyek most elég nehézkesen születnek meg, a jövőben jogszabályi módosítás által gyorsan és hatékonyan meg tudjanak majd születni.
Azt gondolom, attól függetlenül, hogy a főpolgármester mögött milyen legitimáció van, az a fontos, hogy a fővárosi közgyűlésnek milyen feladat- és hatásköre lesz, és azt gondolom, függetlenül, még egyszer mondom, a főpolgármester-választás módjától, a főpolgármesternek megmaradjanak az irányítási jogosítványai.
Köszönöm szépen.
(Molnár Zsolt viszontválasza megtalálható itt.)
Köszönjük a Magyar Szocialista Párt aggódását a főpolgármester-választás módjáért. Mondjuk, eddig ezzel nem sok gondjuk volt, mert az elmúlt hat választáson egyetlenegy esetben sem adott a pártjuk főpolgármestert. Viszont az önkormányzati vezetőik adtak munkát a rendőrségnek és az ügyészségnek. Tudjuk, hogy a főpolgármester-helyettes és polgármesterek, önkormányzati képviselők ellen is eljárás folyik. Na, hát ezt szeretnénk megszüntetni az új önkormányzati rendszerrel.
Ami pedig a gyámságot illeti, kérdezem én öntől, hogy Párizsban a választópolgárok gyámság alá vannak helyezve, vagy Prágában - merthogy ott is közvetett választás van. Még egyszer hangsúlyozom, megköszönve az aggódásukat, azt gondolom, hogy nem ez a fő kérdés, hanem az a fő kérdés, hogy a fővárosban átlátható, tiszta viszonyok legyenek az önkormányzat működése terén.
Köszönöm.
(parlament.hu; kormany.hu)