Tállai András az önkormányzatokról az M1 Ma reggel című műsorában 2012. április 17-én.

Mv: Köszöntöm Tállai Andrást önkormányzati államtitkárt a stúdióban, és köszönöm államtitkár úr, hogy elvállalta a cserét. Fónagy urat a rádióba várták, ön pedig vállalta, hogy később kerül adásba. Úgyhogy most jön az a téma, amit korábbra ígértünk a nézőknek, megjelent egy olyan elemzés, amely azt írja, hogy az önkormányzati rendszer átalakítása lényegében nem szólt másról, mint hogy a kormány meg akarja menteni a csődhelyzetben lévő önkormányzatokat. De hogy ez igazából nem fog sikerülni. Egyrészt ugye egyet ért-e ön ezzel egy ilyesfajta kiegyezéssel, aztán meg majd siker esélyeiről szintén beszéljünk.

Tállai András, államtitkár, BM: Jó reggelt kívánok. Hát egészen biztos, hogy az önkormányzati rendszerre egy nagyobb hibája, hiányosság vagy gondja, problémája az elmúlt években az volt, hogy egyre több feladatot kapott, és egyre kevesebb finanszírozást. Aminek aztán a következménye az lett, hogy egy először vagyonfelelés, aztán hitelfelvétel, eladósodás. És most jött el már az az idő, amikor egyik sincs, se vagyon nincs, értékesíthető vagyon, amit a működésbe vissza lehet fordítani az érte kapott bevételt, sem pedig hitelfelvétel, kötvénykibocsátás sincs. Egyrészt a megváltozott piaci körülmények miatt, másrészt pedig az önkormányzatok teljesítőképessége miatt. Tehát valamit tenni kellett.

Mv: Az világos, ezt egyébként senki nem is vitatja. Ez egy húsz éves polémia tárgya, hogy vannak feladatok és nincs hozzá elegendő pénz, ezt mindenki elmondta.

Tállai András: Mondjuk nem biztos, hogy húsz éves, mert az önkormányzatok adósságállománya például 2005-től 2010-ig négyszeresére növekedett, tehát azért szocialista kormány nagyon sokat tehet arról, hogy ide jutottunk.

Mv: Jó, az arányok, hogy mikor volt kevesebb, hogy volt, én magam is értem, ez világos, önök úgy döntöttek, hogy egyszerűbb, vagy megfoghat, miután pénz nincs vélhetően. Most különösen olyan nagyon nem állunk bővében, hogy elvesznek feladatokat, de hogy a kritikusok azt mondják, hogy ennek egyébként lesznek a gazdálkodási kérdésen túl más következményei is, tehát gyengül ezzel az önkormányzati szektor.

Tállai András: Én nem így gondolom, hiszen az önkormányzati törvény ma is húsz pontban sorolja föl azokat az alapvető önkormányzati feladatokat, amelyeket igazán önkormányzati feladatok: településfejlesztés, település-üzemeltetési feladatok, környezetvédelem, kultúra, sport és hadd ne soroljam, helyi adóbeszedés például, igazából valóban az oktatás, az egészségügy, a katasztrófavédelem és az államigazgatás terén fog az állam többet vállalni. Tehát ezek azok a feladatok, amelyekre a legtöbbet költötte az önkormányzat, különösen ebből kiemelkedik az oktatás. Tehát ilyen értelemben egyrészt pénzügyi terhet vesz lesz az állam az önkormányzatok válláról, másrészt pedig egy új szellemben, egy új gondolkodásban fogja az állam az oktatást, az alsó- és középfokú oktatást szervezni, amire egyébként nagyon jó példák vannak Európában. Hogy nem az önkormányzatok szervezik az ilyen típusú oktatást, hanem az állam.

Mv: Engem rettenetesen zavar, amikor úgy általában az önkormányzatokról beszélünk, mert rettentő sok féle van. A pici településtől az egészen nagy városig, a fővárosi kerületektől nem is beszélve, volt egy lehetséges megoldás, amit nem tudom, hogy egyébként benne volt-e a pakliban, de lehet, hogy ez a hajó tulajdonképpen elment 2010-re. Az pedig az, hogy egy kormány azt mondta volna, hogy vagy kijöttök a pénzből amivel rendelkeztek, vagy egy forinttal nincs több, nincs hitelfelvételi lehetőség, nincs költségvetési segítség, meg kell élni abból, ami van. Vannak, akik azt mondják, hogy ez egy lehetséges eszköz lett volna arra, hogy rend legyen, mert akkor maguktól az életképes önkormányzatok ebbe az irányba elindultak volna.

Tállai András: Az azt jelentette volna véleményem szerint, hogy egyik önkormányzat talpon tudott volna maradni, a másik pedig csődbe jutott volna, így viszont az új önkormányzati törvény által minden településen megmaradtak az önkormányzatok. Minden önkormányzatnak vannak alapfeladatai, hiszen mindenhol van lakos, akit ki kell szolgálni, másrészt az eladósodás az mindenképpen megállt, hiszen egyrészt, ahogy mondtam, a piaci körülmények, másrészt a jogi környezet, hiszen január elsejétől megszigorodtak az eladósodásnak a feltételei. Azért harmadrészt pedig, hogy ha életbe fog lépni ez a bizonyos feladatfinanszírozás, attól azt várjuk, hogy minden település azt a feladatát, amit kapott, jogszabályi-törvényi úton, illetve majd amit vállal, arra a forrásai meg kell, hogy legyenek, mert egyébként azt a feladatot nem láthatja el. Nem úgy, mint most, a mostani szabályozás szerint bocsánat a példáért, de akár egy kistelepülés is például építhet kollégiumot, meg is tette egyébként, vagy éppen építhet színházat, vagy építhet nagy szociális otthont, és attól az államtól kérheti a finanszírozást. Tehát ezek a dolgok jelentősen megváltoznak, megszigorodnak és csak az alap, az alapfeladatok fognak prioritást kapni. Tehát amire lesz pénz, azt az önkormányzatnak azt a feladatot kell majd ellátnia.

Mv: Nagyon-nagyon kevés időnk maradt, de a szerkesztőm okosan tett a fülemre egy megjegyzést, ami engem érdekel, például ugye a nagyon-nagy bajban lévő kistelepülések önkormányzatai, amelyek nem tudtak adókat szedni, az például nem lehetett volna egy járható út, hogy ők kapjanak ilyen jogosítványokat. Tehát, hogy szelektíven kézben tartani az egész rendszert.

Tállai András: Lényegében a feladatellátáson keresztül egy ilyen rendszer fog kialakulni, hiszen a kis önkormányzatok, akiknek sem infrastruktúrája, sem személyi feltételei, sem a gazdasági háttere nincsen meg a jövőben, nem fog ellátni és nem fog jogszabályi úton olyan feladatot, amivel - hogy úgy mondjam - nem tud megbirkózni. És a vége egy csődhelyzet. Azt gondolom, hogy komoly eredményeket tudunk felmutatni, hiszen egyrészt megállítottuk az eladósodást, és most dolgozunk azon, hogy egy olyan rendszer induljon el, ami nem terheli tovább az önkormányzati szektornak az eladósodását, de ugyanakkor pedig biztosítja a működőképességét.

Mv: Államtitkár úr köszönjük, hogy itt volt nálunk, és várjuk vissza ugyanebben a témában, mert lesz miről beszélgetni később, köszönöm, hogy itt volt.

Tállai András: Köszönöm szépen.

(m1; kormany.hu)