Tállai András hozzászólása Szilágyi Péter napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2011. március 28-i ülésnapján.
Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a felszólalását, így legalább tudok beszélni a magyar önkormányzati rendszer nehézségeiről és az előttünk lévő feladatokról.
Mielőtt azonban ebbe belekezdenék, szeretném önt megcáfolni: sem a kormány, sem az Országgyűlés többsége nem készül arra az alaptörvényben, az alkotmányban, hogy bármiféle önkormányzati jogokat is csorbítana, bármelyik településtől is elvenné az önkormányzás jogát, hiszen az alaptörvény kimondja, hogy minden településnek joga képviselő-testületet és polgármestert választani a jövőben is és bizottságokat létrehozni, és az önkormányzatok ugyanígy, ugyanebben a szellemben működhetnek tovább. Tehát ez a fajta vádaskodás teljesen alaptalan a kormánytöbbség irányába.
Ami az önkormányzatok helyzetét illeti, azt gondolom, hogy az elemzésével egyet kell hogy értsek: valóban nagyon nehéz helyzetben vannak a magyar önkormányzatok, szinte kivétel nélkül mindegyik. Ennek azonban az az oka, ami az elmúlt 8 évben történt. Az elmúlt 8 évben az önkormányzatok irányába a szocialista-szabad demokrata kormány egy dolgot tett, azt, amit az egész országgal: eladósította.
Először eladósították az országot, és természetes következmény volt, hogy ez a fajta szemléletmód kiterjedt az önkormányzatokra is, hiszen miután egyre több feladattal terhelték meg az önkormányzatokat, ezzel szemben egyre kevesebb állami támogatást nyújtottak az önkormányzatok felé. Egyenes következmény volt az, hogy az önkormányzatok a megnövekedett feladatukat nem tudták a kevesebb forrásból ellátni.
Próbálták először vagyonfeléléssel, adókivetéssel, végül hitelekkel és kötvényekkel. Ezt a számok is teljes mértékben alátámasztják, hiszen például 2002-ben, a kormányváltáskor lényegében az önkormányzatoknak még nem volt adósságuk, 2005-ben ez az adósság már 300 milliárd volt, és azt kell mondjam, hogy a napokban már meghaladja az 1100 milliárdot a magyar önkormányzati rendszer hitel- és kötvényösszege.
Sajnos, azt kell látni, hogy jelenleg a magyar önkormányzati rendszer nem tud működni. Amely önkormányzatok működnek még, nagyon komoly likviditási nehézségekkel bírnak, és az önkormányzati vezetők, a polgármesterek napi feladatainak a többsége azzal telik el, hogy hogyan tudják a likviditását, a működőképességét biztosítani az önkormányzatoknak. Nyilvánvaló, hogy ez a rendszer így tovább nem működhet.
Az első és legfontosabb feladat, hogy a 2011. évre biztosítsuk, hogy az önkormányzatok legalább a kötelező feladataikat el tudják látni azon a színvonalon, mint ahogy azt eddig is tették. Erre szolgál az a 31 milliárd, ami a 2011. évi költségvetésben rendelkezésre áll az önkormányzatok számára.
A következő feladat, úgy gondolom, az, hogy átalakítsuk az önkormányzati rendszert. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy megvizsgáljuk azt, hogy a jövőben az egyes feladatokat az állam vagy az önkormányzat lássa el. Ez a munka már elkezdődött. Ennek a munkának a része az oktatási rendszer teljes átalakítása. Meg kell vizsgálni azt is, hogy az egészségügyi rendszer működőképes-e ebben a formában, mi az, amit az állam tud ellátni a jövőben az egészségügyi szolgáltatásból, és mi az, amit az önkormányzatok.
Természetesen a kormányhivatalok és vélhetően a járási kormányhivatalok megjelenésével azt is meg kell majd vizsgálni - és ez a munka is már a háttérben folyik -, hogy az államigazgatási feladatok közül melyek azok, amelyeket a jövőben az önkormányzatok lássanak el, és melyek azok a feladatok, amelyek visszakerülhetnek az államhoz, mert egyszerűen ésszerű, racionális és költségkímélő, ha az állam szervezi meg azt az adott közszolgáltatást.
Úgy gondolom, hogy emellett az önkormányzatok teljes finanszírozási rendszerét is át kell alakítani, egy jóval egyszerűbb, átláthatóbb, feladatorientált finanszírozási rendszert kell kialakítani. Például 1991-ben összesen 14 normatíva alapján finanszírozták a magyar önkormányzati rendszert. Egyébként 1995-ben sem érte még el a 30 normatívát, amiből ma sajnos több száz van.
Azt gondolom, a legfontosabb feladat, hogy az önkormányzatok a jövőben a működésüket hiány és adósság nélkül tudják tovább folytatni. Olyan önkormányzati rendszer kialakítása a cél, amelyben nem létezik a működési hiány, hiszen ez az ország, az állam költségvetésére is nagyon káros és nagyon rossz hatással van. Úgy gondolom, a munka elkezdődött, és remélhetőleg ezen célok alapján el is tudjuk ezt végezni.
Köszönöm a figyelmüket.
(Szilágyi Péter napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)