Tállai András hozzászólása Varga Zoltán napirend előtti felszólásához az Országgyűlés 2010. december 23-i ülésnapján.

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, annak okán, hogy néhány óra múlva szenteste lesz, a szeretet és a béke ünnepe, nem kívánom fölsorolni az ön pártjának, a Magyar Szocialista Pártnak és önnek személyesen mint volt önkormányzati miniszternek a ténykedését, amelynek következtében a magyar önkormányzatok idejutottak, hogy az önkormányzatok többségének likviditási gondjai vannak, hogy az önkormányzatok többsége nem tudja ellátni vállalt feladatait, sajnos most már a kötelezően vállalt feladatait sem.

Ezért aztán úgy gondolom, hogy az ön felszólalása ilyen tekintetben mindenképpen hiteltelen.

Ha megengedi, inkább a tényekről beszélek. A 2011. évi költségvetést az új kormánynak úgy kellett megterveznie, hogy azzal kellett szembesülni, hogy a 2010-es költségvetés 500 milliárd forinttal van elszámolva. Ha nem történik kormányváltás, a magyar költségvetés 2010. évi hiánya nem 3,8 százalék lenne, hanem körülbelül 7 százalék. Hogy ez milyen következményekkel lett volna az önkormányzatok számára, arról jobb nem beszélni, hiszen beláthatatlan.

A 2009. évi személyi jövedelemadó-bevételek sajnos csökkentek az azt megelőzőekhez képest, így aztán a költségvetés tervezése során sajnos újabb nehézséggel kellett szembenéznie a kormányzatnak. Összességében az önök által hátrahagyott hagyaték olyan nehézséget okozott, amelyben mégis eredményt tud fölmutatni az új, második Orbán-kormány, hiszen nem engedi, hogy tovább csökkenjen az önkormányzatok támogatása. A normatívák nem csökkennek, és összességében az önkormányzatok támogatása a GDP-hez mérten is megtartja a szerepét, százalékát.

Azt gondolom, a 2011. évi költségvetésnek vannak eredményei is. Az ön figyelmét bizonyára elkerülte, hogy a működésképtelen önkormányzatok számára, illetve önkormányzati tartalékként az eddigi évekhez képest mintegy háromszoros összeg kerül megtervezésre, hiszen ez a 2011-es költségvetésben összesen 36 milliárd forintot jelent, míg az önök 2010-es költségvetésében ez nem érte el a 12 milliárd forintot. Úgy gondolom, 2011 lesz az önkormányzatok számára az az év, amikor valójában elkezdjük a valóságos problémák felszámolását. Szembe fogunk nézni azzal a ténnyel, hogy a megyei önkormányzatok milyen nehéz sorba jutottak az önök négyéves áldásos tevékenysége által. Szembe fogunk nézni azzal, hogy a kistelepülések milyen nehéz sorsúak, hiszen az oktatási intézményeik fenntartása milyen nagy nehézséget okoz. Szembe fogunk nézni a felgyülemlett számlatartozásokkal, amelyek a közüzemek és a közszolgáltatók felé keletkeztek. Szembe fogunk nézni azokkal a működési zavarokkal, amelyek a kötelező feladat ellátását sem biztosítják már az önkormányzatoknak. Úgy vélem, hogy ez a 2010-hez mérten háromszoros összeg, a 36 milliárd forint elegendő lesz ahhoz, hogy ezt a problémát elkezdjük felszámolni.

Az ön kérdésére pedig, hogy mit tesz a kormány az önkormányzatok asztalára karácsonykor, azt tudom mondani, hogy a miniszter úr hétfői döntése értelmében 542 önkormányzat részesült mintegy 1362 millió forint rendkívüli támogatásban, így összesen az év során közel 1800 pályázatot bíráltunk el, ez 1500 önkormányzatot jelent, és így 5,9 milliárd forint rendkívüli támogatásban részesültek. Tisztában vagyunk azzal, hogy ez a problémákat alapvetően nem oldja meg, de némi segítség ahhoz, hogy túléljék a telet, túléljék az ünnepeket.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy 2011 a rendrakás és a megújulás éve lesz önkormányzati téren is. Ehhez azt kívánom, hogy önök is támogassák az elképzelésünket. Mielőtt azonban ez megtörténik - nyilván a mai ülésnapot követően mindenki ünnepel -, engedjék meg, hogy önnek is, de természetesen elsősorban az országnak békés, nyugodt karácsonyt, a családoknak, a magyar családoknak pedig szeretetteljes ünnepet kívánjak.

Köszönöm szépen.

(Varga Zoltán napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)