Tállai András hozzászólása Staudt Gábor napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2010. szeptember 13-i ülésnapján.

Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném megköszönni, hogy így, az önkormányzati választási kampányban az önkormányzatok problémakörét, feladatkörét, témáját egyáltalán idehozta a parlamentbe. Úgy gondolom, napirend előtti felszólalásának első részével egyet kell értenem. A helyzetelemzése bár nem volt túl mély, de arra vonatkozó megállapításai, hogy az önkormányzatok anyagi-pénzügyi gondokkal küzdenek, alapvetően helytállóak.

Úgy vélem, érdemes egy kicsit visszamenni és elemezni, hogy miért is jutott ide a magyar önkormányzati rendszer, mert azért az elmúlt húsz évben nem mindig ez jellemezte a magyar önkormányzatiságot, az önkormányzatok pénzügyi helyzetét. Azt kell látnunk, folytatva miniszterelnök úr felsorolását, hogy a szocialisták történelmi bűnt követtek el az önkormányzatokkal szemben is, hiszen az elmúlt nyolc évben mintegy 400-500 milliárd forintot vontak ki az önkormányzati rendszerből, és közel duplájára emelték az önkormányzatok feladatait. Hiszen ma egy önkormányzatnak, a polgármesternek 3 ezer feladatköre van, míg a jegyzőnek körülbelül 2500; tehát közel 6 ezer feladatot kell hogy ellássanak, míg ez az elmúlt időszakban lényegesen kevesebb volt, de évről évre növekedett ezek száma.

Tehát itt azt kell látni, hogy ugyanazt a politikát várták el az önkormányzatoktól, mint amit az országban a Medgyessy-Gyurcsány-kormány folytatott, hogy ha eladósodott az ország, akkor adósodjanak el az emberek, és adósodjanak el az önkormányzatok is. A szocialista kormány mindig magára vállalta a népszerű döntést, a közszférában emelni kell a jövedelmeket, gigantikus beruházásokra csábította, ösztönözte az önkormányzatokat, vagy éppen társulások, kistérségi társulások létrehozására, majd amikor ezek létrejöttek, akkor elvonta tőlük a forrást, elvonta a finanszírozást. Úgy gondolom, a kormánynak az elmúlt nyolc év felelőtlen önkormányzati politizálása hozta ilyen helyzetbe az önkormányzatokat.

Azért az a megállapítás, hogy a teljes magyar önkormányzatiság, közel 3200 településről van szó, csődben van, rossz anyagi helyzetben van, nem igaz. A magyar önkormányzatok egy része van nagyon rossz helyzetben, és szinte minden önkormányzatnak más a gondja, más a problémája. Ezek közül nagyon sok valóban önhibáján kívül került hátrányos helyzetbe. Úgy gondolom, ezek megérdemlik és meg is kapják a kormányzat támogatását jelenleg is. Azonban sok olyan önkormányzat van, amely egyrészt az ön által is említett gigantikus és luxusberuházások megvalósítása miatt került ebbe a helyzetbe. Sőt, ezen túl több olyan önkormányzat is van, amelyek például a kötvénykibocsátással jelentős tartalékokat képeztek, és olyan önkormányzat is van, amely a kötvénykibocsátásával nemhogy csökkentette az önkormányzat vagyonát, hanem jelentősen növelte. De van ellenpélda is, hiszen sok önkormányzat, különösen a megyei önkormányzatok azért kényszerültek kötvények kibocsátására, mert egyébként működésüket a szocialisták megszorításai miatt nem tudták biztosítani az állampolgárok számára.

Ahhoz, hogy a jövőben ezt megállításuk, azt gondolom, egy nagyon pontos helyzetelemzésre van szükség. A legalapvetőbb feladat pedig az, hogy meghatározzuk, mi az a szolgáltatás, amit az állam végez el, és mi az, amit az önkormányzatokra bíz. Amit az önkormányzatokra fog a jövőben bízni az állam, azt, ahogy ön is mondja, az alkotmány értelmében finanszírozni szükséges.

A jövőben az önkormányzatiság vállalása nem jelentheti az eladósodás és a csőd szélére kerülés vállalását. A kormány el is kezdte ennek a feladatnak a végrehajtását, hiszen meghatározta egy erős közszolgáltató középszint létrehozását, az úgynevezett kormányhivatalok létrehozását, illetve a későbbiek során esetlegesen járási hivatalok létrehozását is. Az első és legfontosabb feladat az, hogy meghatározzuk pontosan, mi az állam feladata, azt követően az állam természetesen finanszírozni fogja ezeket a szolgáltatásokat annak érdekében, hogy az állampolgárok gyorsabban és hatékonyabban, jobb minőségben kapják meg ezeket a szolgáltatásokat. És utána következnek az önkormányzatok. Az önkormányzatok vállalt és kötelező feladatait pedig finanszírozni szükséges.

Úgy gondolom, alapvetően a feladatmegosztásban van a lényeg. Ha pontosan, tisztán meghatározzuk az állam és az önkormányzat feladatát, akkor a jövőben tiszta viszonyokat fogunk teremteni az önkormányzatiság terén is. Ez a kormányzat célja.

Köszönöm szépen.

(Staudt Gábor napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)