Tállai András hozzászólása Kocsis Máté napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2011. május 17-i ülésnapján.
Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni a Fidesz-frakciónak és önnek, hogy felhívta a figyelmet erre a valóban különleges és egyedi eseményre, gyakorlatra, hiszen az országban először fog történni ilyen.
Ahogy ön is elmondta, a 2010. évi CLXXXV., médiaszolgáltatásokról és tömegkommunikációról szóló törvény fogadta el ezt a kötelezettséget a médiák részéről és lehetőséget a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részéről. Való igaz, Magyarországon nem alakult ki a lakosság riasztásának megfelelő gyakorlata. A régi gyakorlat az volt, hogy már csak akkor riasztották az embereket, amikor rendkívüli állapot, szükségállapot volt, de akkor sem volt megfelelő hatékonyságú, nem volt eredményes. Ez az új lehetőség mindenképpen felhívja a közvélemény figyelmét az elmúlt években történt katasztrófaeseményekre, amelyek Magyarországon történtek. Említhetnénk a ciánszennyeződést, ami korábbi történet, hatalmas károkat okozott az országban, de sajnos a most már évente megjelenő árvizeket vagy a nagyon sajnálatos vörösiszap-katasztrófát és a szinte negyedévente előforduló ipari katasztrófákat, vagy az utóbbi időben sajnálatos módon a tömegrendezvényeken előforduló katasztrófahelyzeteket is. Ezek az események rávilágították arra a figyelmet, hogy szükséges megelőző lépéseket tenni, és a médiát bevonni a katasztrófa elleni eredményes küzdelembe, katasztrófaelhárításba.
Azt gondoljuk, hogy ez az országos katasztrófavédelmi kommunikációs gyakorlat eredményes lesz, nagyon bízunk benne, hogy negatív hatásai a közvéleményben nem lesznek, ezért fontos az, hogy a parlament nyilvánosságát is felhasználjuk arra, hogy minél több emberhez eljusson, hogy a holnapi nap során a képviselő úr által is elmondott médiákban, tehát a Magyar Televízióban, a Magyar Rádióban, a Duna Televízióban, a Magyar Távirati Irodában és a TV2-n elhangzó, katasztrófa jellegű felhívások az eseményekre nem valósak, és a lakosságnak valójában semmit nem kell tennie, csak tudomásul venni, hogy a jövőben, ha sajnálatos módon esetleg egy valós helyzet áll elő, akkor a médiának ilyen lehetősége lesz, és ilyen formában fogja tudni tájékoztatni a lakosságot. A médiában elhangzó helyszínek valóban fiktív helyszínek lesznek, nagyon bízunk abban, hogy a közvélemény, Magyarország lakossága ezt megértéssel fogadja.
Úgy gondoljuk, reméljük, hogy az akció sikeres lesz, és a sikeres akció hozzájárul ahhoz, hogy az állampolgárok olyan tapasztalatot szerezzenek, hogy egy éles, sajnálatos katasztrófahelyzetben hatékonyabb módon tudjanak részt venni a katasztrófaelhárításban. Ahogy el is hangzott, persze a legjobb módszer a védekezés, azonban azt is tudjuk, hogy minden katasztrófát nem tudunk megelőzni. Nagyon bízunk benne, hogy ez az eszköz, ez a teszt is hozzájárul ahhoz, hogy a jövőben az állampolgárokat időben értesítsük a katasztrófahelyzetről, és megvédjük életüket, megvédjük testi épségüket, és megvédjük a magyar emberek értékeit.
Még egyszer köszönöm szépen a képviselő úrnak a figyelemfelhívó napirend előtti felszólalását és a parlament figyelmét is.
Köszönöm szépen.
(Kocsis Máté napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)
(parlament.hu kormany.hu)