Tállai András hozzászólása Szilágyi László napirend előtti felszólalásához az Országgyűlés 2010. november 3-i ülésnapján.

Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A napirend előtti felszólalás egy olyan műfaj, amelyben a frakció vállalja azt, hogy országos jelentőségű ügyről, közérdekű ügyről tájékoztatja a közvéleményt. Lehet, hogy ez a más politika, de az ön felszólalása teljesen egyértelmű, hogy az egy városban történteket, Esztergomban történteket próbálja országos jelentőségű ügynek eladni. Itt szeretném leszögezni, hogy ez egy városnak az ügye, és az ott élőknek nagyon fontos, ami ott történik, de azért úgy vélem, nem érdemel annyit, hogy ezt országos jelentőségű ügynek titulálja az LMP frakciója.

Ami az elmondottakat illeti, a felszólalásában azt tapasztaltam, hogy nem tudott olyan tényeket, információt elmondani, amelyben arra hívta volna föl a kormányt, esetleg a Belügyminisztérium, a belügyminiszter figyelmét, amely szerint az önkormányzatiság terén Esztergomban valamiféle törvénytelenség történt volna. Ami tény, hogy a polgármester átadta a munkakört, átadta az irodát - ezt ön sem cáfolta -, igaz, a törvényes határidő 8. munkanapján, de ahogy mondom, a törvény szerint járt el.

A képviselő-testület megalakult, a képviselők az esküt letették. Az alakuló ülésen több napirend is szerepelt, amelynek a végeredménye, kimenete, hogy több eredménytelen volt. Való igaz, nem tudtak alpolgármestert választani, és jelenleg bizottságok nélkül működik az esztergomi képviselő-testület. Itt szeretném megjegyezni, hogy több száz ilyen önkormányzat, képviselő-testület van még Esztergomon kívül az országban, tehát ez nem olyan egyedi ügy, amely most országos jelentőséget érdemelne.

Összesen kettő darab ülése volt az esztergomi képviselő-testületnek, a harmadik ülést, amelyet a képviselők kezdeményeztek, a polgármester betegségre való hivatkozással lemondta. Zárójelben jegyzem meg, hogy a polgármester asszony a testületi ülés napján is, majd az azt követő munkanapon is munkaképes állapotban megjelent a polgármesteri hivatalban, kizárólag csak az összehívott testületi ülés idejére nem volt munkaképes állapotban.

Itt merül föl a kérdés ezek után, hogy ki az, aki akadályozza azt, hogy az esztergomi képviselő-testület törvényesen működjön. Én úgy gondolom, hogy a polgármester azzal, hogy nem állt rendelkezésre a rendkívüli testületi ülés idején, és ezáltal meghiúsult a testületi ülés, és azáltal, hogy az elfogadott rendeletet jogszerűtlenül nem írta alá, éppen jelen esetben Tétényi Éva van törvénysértésben.

Azt hiszem, azt gondolom, hogy az esztergomi képviselő-testületnek minél előbb össze kell ülni, és azokat a feladatokat, amiket a törvény előír, azt napirendre kell tűzni, és a testületnek kell abban dönteni. Azt azért senki ne várja el, hogy egy képviselő-testületnek a jogát bárki is elveheti, egy parlamenti frakció egy napirend előtti felszólalással nyomást gyakorolhat bármilyen pártra, bármelyik önkormányzati képviselőre.

Szeretném tájékoztatni a tisztelt képviselő urat, hogy a két testületi ülésről a jegyzőkönyv a törvényi előírás szerint 15 napon belül a közigazgatási hivatalhoz megérkezett, a közigazgatási hivatal a határozatokat, az elfogadott rendeleteket törvényességi szempontból vizsgálja, és annak eredményét nyilvánosságra fogja hozni, amit természetesen ismertetni kell az esztergomi képviselő-testülettel.

Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, semmi akadálya annak, hogy Esztergomban a dolgok a helyükre kerüljenek, hogy a képviselő-testület alpolgármestert és bizottságot válasszon, ehhez azonban az önök által és a Jobbik által, az MSZP által és az MDF által támogatott polgármesternek is partnernek kell lenni. Azt javaslom, hogy hívja föl a polgármester asszonyt, mondja neki, hogy hívja össze a testületi ülést, és a dolgok, meglátja, a helyükre fognak kerülni.

Köszönöm szépen.

(Szilágyi László napirend előtti felszólalása megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)