Tállai András előadói válasza az Országgyűlés 2010. október 25-i ülésnapján

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Köszönöm szépen, hogy ilyen késői órában két képviselő is elmondta véleményét a részletes vitában.

Vágó Gábor úr felszólalását ismerem, hiszen majdnem szóról szóra ugyanazt mondta el, mint az általános vitában. Azt gondoltam, hogy a részletes vitára talán egy kicsit bővíti az érvrendszerét, és valójában az egész törvény értelmével is foglalkozik ebben a tekintetben. Nem a szociális törvény tárgyalása van folyamatban, hanem az épített környezetnek, a közterületek fogalmának a meghatározása és szabályozásának a módja. Képviselő úr érezhetően nem érzi a szabályozás lényegét. Azt nem mondta el ugyan, de abban bizonyára egyetértünk, hogy a hajléktalanoknak nem az a megoldás, hogy a közterületeken élnek, és ott maradnak. Tehát nem ez a megoldás, ebben egyetértünk, mert nem mondta el a felszólalásában. Az nagyon fontos dolog, hogy ebben máris egyetértünk.

Úgy gondolom, hogy a hajléktalanok problémája valóban egy összetett kérdés, összetett feladat, azonban azt is látni kell, hogy ez egy valóságos társadalmi probléma, különösen a fővárosban. Ha ezt a kérdést szeretnénk megoldani, akkor ez egy lépés, ez a törvénymódosítás egy lehetőség arra, hogy a kormány, a Fővárosi Önkormányzat vagy akár az érintett önkormányzatok ezt a kérdést valóban megoldják, és - ahogy ön is mondta - érdemben foglalkozzanak ezzel a mélyreható társadalmi problémával.

A törvényjavaslat, a kezdeményezés a belügyminiszter részéről mindenképpen felhívja erre a gondra, erre a mélységes problémára a figyelmet. Azt gondolom, hihetetlen eredmény az, hogy ennek következményeként a kormány is foglalkozott ezzel a kérdéssel, és 1217. számú kormányhatározatában kimondta, hogy cselekvési tervet kell készíteni, és több minisztert jelölt meg felelősnek, hogy a hajléktalanproblémával foglalkozzon, és hogy az európai uniós források bevonásával is akár lakhatási lehetőségeket kell biztosítani a hajléktalanoknak.

A másik kérdés pedig, úgy gondolom, az, hogy az önkormányzatok számára az, hogy rendeletet módosít, és szabálysértési eljárást kezdeményez azokkal szemben, akik egyébként a közterületet nem rendeltetésszerűen használják, így aztán zavarják esetleg a közlekedést vagy a közbiztonságot, úgy gondolom, ez az érintett önkormányzat felelőssége, hogy él ezzel a lehetőséggel vagy nem él ezzel a lehetőséggel.

Azt gondolom, az önkormányzatok felelőssége hihetetlen nagy ebben a kérdésben. Nem hiszem, hogy Magyarországon az önkormányzatiságot az jellemzi, hogy a problémát egyoldalúan kezeli, és hogy más emberek kiszolgáltatottságát esetleg egy probléma megoldásával tovább növeli.

Végül, ha a képviselő úr megenged egy véleményt, akkor hadd mondjam el, hogy az önök frakciójából a napokban kiült egy képviselőtársuk, és elmondta, hogy üzenetet küld az LMP-frakciónak. Gondolkodjanak el, hogy ez a féle hozzáállás a problémák kezeléséhez, amit ön és a frakciója most előadott, nem az ilyenek idézik-e elő azt, hogy a képviselőtársa azt mondta, hogy attól fél, hogy esetleg egy második SZDSZ-frakció jön létre a parlamentben. Mert én így gondolom. Gondolkodjanak el rajta!

Pál Tibor véleményét köszönöm szépen... Felhívta a figyelmet...

Köszönöm szépen. Valóban elgondolkodtató véleményem szerint is, egy átfogóbb törvényi rendezés kapcsán ezt mindenképpen napirendre kell majd venni.

Ami a kompenzációt illeti, azt nem támogatjuk, hogy a törvénybe az a szabályozás bekerüljön, hiszen kormányrendeletben kerül majd a finanszírozási szabályozása ennek az egész rendszernek. Mindenesetre azt most személy szerint is mint volt polgármester köszönöm, hogy aggódik azokért az önkormányzatokért, amelyek már erre költöttek, és saját igényük, felelősségük alapján ezt megteremtették. De jólesett volna, ha akkor aggódik, amikor mondjuk, a 2010-es költségvetésből önök 120 milliárd forintot szavaztak ki az önkormányzatok büdzséjéből. Tehát a dolognak ilyen összefüggése is van. Mindenesetre úgy gondolom, a kormányrendelet megfelelő módon fogja szabályozni az egész rendszer finanszírozását.

Összességében még egyszer nagyon szépen köszönöm a véleményeket. A módosító javaslatok nagy többségét a kormány nem tudja támogatni, viszont kérem a parlament többségét, hogy a módosító javaslatok szavazásakor és a törvényjavaslat zárószavazásánál ezt tegye meg.

Köszönöm szépen előre is.

(parlament.hu; kormany.hu)