Tállai András expozéja az Országgyűlés 2011. február 14-i ülésnapján.

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! 2011. január 15-én Budapest egyik, a hírekből már jól ismert szórakozóhelyén a feltorlódott óriási tömegben meghalt három fiatal. A tragikus esemény rávilágított a rendezvényszervezésre vonatkozó hatályos szabályozás hiányosságaira és a jogalkalmazás elégtelenségére. Ezért a kormány a jogszabályok felülvizsgálata érdekében munkacsoportot állított föl. A vizsgálat eredménye szerint a jelen törvényjavaslat elfogadásával a rendezvények és általában az építmények biztonságosabbá tétele érdekében két területen, a tűzvédelem, illetve az építésügy területén is jelentős előrelépést érhetünk el.

A hatályos jogi szabályozás alapján lehetőség van arra, hogy a tűzvédelmi hatóság megkerülésével folytassanak olyan vállalkozási tevékenységet, ami a tűzbiztonságot hátrányosan befolyásolja. A tűzvédelmi szabályok javaslatban foglalt módosítása révén azonban, amennyiben egy tevékenység folytatása során meghatározott mértékű kapacitásnövelési igény lép fel, akkor ezt kötelező lesz bejelenteni, így a tűzvédelmi hatóság arról tudomást szerezhet, és ellenőrzést tud lefolytatni az adott helyen. Az ellenőrzés keretében a hatóság megvizsgálja, hogy a megnövekedett kapacitásigénynek megfelelően hogyan alakítható át az építmény, a terület úgy, hogy a tűzvédelmi előírásoknak is megfeleljen.

A módosítás szükségességét jól példázhatja egy olyan eset, amikor egy szórakozóhely tulajdonosa a raktározandó anyag elhelyezése érdekében növeli a raktárhelyiségek méretét, és így lecsökkenti a vendégek számára nyitva álló teret, bezsúfolva őket egy korábbinál kisebb területre, vagy esetleg a raktárak méretének növelésével leszűkíti a menekülési útvonalakat, eltorlaszolja a kijáratokat. Ennek megelőzése érdekében még a tervezett változások kialakítása előtt indokolt a tűzvédelmi hatóság előzetes tájékoztatása, amely a bejelentés alapján ellenőrizni tudja a tűzvédelmi feltételek betartását.

A másik paragrafusban a tűzvédelmi bírság végrehajtásával kapcsolatos szabályozás módosítása lehetővé teszi, hogy a jogsértést követően a kiszabott bírság valóban behajtható legyen, és így kellő visszatartó erőt jelentsen a jogsértőkkel szemben, azaz adók módjára lesz behajtható, amennyiben a parlament elfogadja a törvényi szabályozást.

A harmadik mondat és a harmadik szabályozás, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény módosítása lehetővé teszi, hogy az építésügyi hatóság mint szakhatóság meghatározhassa a hozzá benyújtott dokumentáció tartalmi követelményeit, és így megalapozott szakhatósági állásfoglalást tudjon adni. Ez a törvényben egy egyszavas változást jelent.

Tisztelettel kérem önöket, hogy e nagyon rövid, de annál nagyobb jelentőségű törvényjavaslatot szavazataikkal, véleményükkel támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm a figyelmüket.

(parlament.hu; kormany.hu)