Magyarország segítő kezet nyújt azoknak, akik önhibájukon kívül rászorulnak erre a segítségre – fogalmazott Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára a „Nowhere People – Hazátlanul” című, a hontalanság témájához kapcsolódó kiállítás megnyitóján a MÜPA-ban szerdán.

A Belügyminisztérium és a kormány egyaránt örömmel adta a nevét ehhez a kiállításhoz, hiszen a magyar segítőkészségnek komoly történelmi hagyományai vannak – fogalmazott az államtitkár. Felkai László utalt arra, hogy korábban több száz éves idegen megszállások voltak az országban, ezért is érti meg a magyarság a hontalanság problémáját. Akkoriban sokaknak el kellett hagyniuk a hazájukat, emiatt ilyen nyitott és befogadó ezzel az üggyel kapcsolatban az ország – mutatott rá az államtitkár.

A kiállítás megnyitóján részt vett Gottfried Köffner, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának közép-európai regionális képviselője is, aki nyitóbeszédében a hontalanság problémájáról beszélt, és tájékoztatta arról a jelenlévőket, hogy napjainkban a hontalanság mintegy 12 millió személyt érint.

fotó: Botár Gergely

Háttér:

Hontalan az a személy, aki nem rendelkezik állampolgársággal, azaz akit saját joga szerint egyetlen állam sem ismer el állampolgárának. A hontalanok helyzetének a nemzetközi jogalkotás útján történő rendezése majdhogynem az ENSZ megalakulása óta a világszervezet napirendjén van. Ez a kérdéskör továbbra sem rendezett megnyugtatóan, így napjainkban is a nemzetközi közösség fő gondjainak egyike. 2011-ben volt az 50. évfordulója a hontalanság eseteinek csökkentéséről szóló 1961-es egyezmény aláírásának.

A hontalanság világszerte mintegy 12 millió embert érint. Hontalanságuk a legtöbb esetben megakadályozza őket abban, hogy teljes jogú személyként vegyenek részt a társadalmi életben, korlátozza emberi jogaik teljes körű érvényesülését – elsősorban a munkához és a szabad mozgáshoz való joguk érvényesülését, valamint az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésüket.

Magyarország a hontalanok védelmét szolgáló nemzetközi egyezményekhez való csatlakozás és a vonatkozó gyakorlat terén igen kiemelkedő helyet tölt be a nemzetközi humanitárius közösségben. Magyarország csatlakozott mindkét, az 1954. és az 1961. évi hontalansági egyezményhez. Hazánk a világ számára példamutató módon formalizált hontalanság elismerésére irányuló eljárással is rendelkezik, amely példaértékű gyakorlat (best practice) Európában.

(kormany.hu)