Magyarország az eddigiekhez hasonlóan a jövőben is kész támogatni a közép-ázsiai biztonsági és stabilizációs folyamatot – hangsúlyozta Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára Bécsben, a Közép-Ázsiai Határbiztonsági Kezdeményezés (CABSI) keretében rendezett miniszteri konferencián.

Felkai László elmondta: a közép-ázsiai térség egyike a világ jelenlegi gócpontjainak. Afganisztán területén fegyveres konfliktus zajlik, amely kihatással bír az egész térségre. Ezen kívül Afganisztán területén állítják elő a világ heroin-termelésének jelentős részét, valamint jelentős méretű az egyéb ópium-származékok és a marihuána termelése is. A kábítószerek nagy része külföldön kerül felhasználásra.

A közép-ázsiai országok tekintetében nem elhanyagolható méretű az illegális kivándorlás mérete sem. A húsz évvel ezelőtt függetlenné vált Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán megörökölték a volt Szovjetunió rendészeti struktúráját, határbiztonsági rendszereit. Az elmúlt évek során egyes országok modernizálták saját rendszereiket, voltak azonban olyanok is, ahol a szükséges beruházásokra, eszközbeszerzésre, fejlesztésre már nem jutott megfelelő forrás – emlékeztetett a közigazgatási államtitkár. Felkai László hozzáfűzte: a kijelöletlen határszakaszok jelentős hossza, a földterületek és vízkészletek megosztásának problémája, a személyek és áruk mozgásának akadályai, a nemzeti, etnikai vallási feszültségek, a határon átnyúló szervezett bűnözés, a korrupció és a migráció komoly biztonsági kihívás nem csak a térségnek, hanem következményeit tekintve távolabbi országoknak is.

„A térség országainak szüksége van a nemzetközi közösség támogatására, amely regionális szinten is jótékonyan hat a biztonságra. 2014 végére a nyugati koalíció harcoló alakulatai elhagyják Afganisztánt. A katonai erő távozásával más, hatékony módszereket kell találni a biztonsági problémák kezelésére” – húzta alá Felkai László. „Az elkövetkező 6-8 évben mindenképpen külföldi donorok támogatására szorulnak majd. A térségben négy fő donor: az Amerikai Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és Kína. A fő donorok elemi érdeke, hogy minél eredményesebbé tegyék a határon átnyúló bűnözés elleni harcot” – mondta az államtitkár.

Magyarországot közvetlenül érinti az afganisztáni eredetű illegális bevándorlás, hetente érkeznek területünkre különböző méretű afgán csoportok, szinte mind illegális úton. Magyarország jelentős költségvetési forrásokat kénytelen áldozni az illegális migránsok feltartóztatására, ellátásukra és hazaszállításukra. Így Magyarország érdekelt abban, hogy a térségben stabilitás és nyugalom legyen, a gazdaság működjön, és ehhez kész továbbra is hozzájárulni – hangsúlyozta Felkai László, majd hozzáfűzte: Magyarország figyelemreméltó sikereket ért el a globális rendészeti együttműködésben. Az egyik legjobb példa erre a Nemzetközi Határrendészeti Konferencia, amely immár huszadik alkalommal kerül megrendezésre Budapesten, és amely a világon egyedülálló módon nyújt lehetőséget határbiztonsági vezetők, szakértők és nemzetközi szervezetek számára szakmai eszmecserére.

A magyar rendészeti szervek különösen jó helyzetben vannak a FÁK országok irányába megvalósítandó fejlesztési projektek szempontjából, hiszen olyan ország, amely végigjárta a szovjet típusú, katonai alapon szerveződő határőrzés rendszeréből az európai, rendészeti felfogású rendszer kialakításához vezető utat. Magyarország 2006-tól vesz részt a CABSI munkájában.

A Közép-ázsiai Határbiztonsági Kezdeményezés (Central Asia Border Security Initiative, CABSI) 2003-ban jött létre az osztrák Szövetségi Belügyminisztérium kezdeményezésére, hogy koordinációs fórumot biztosítson az Európai Unió finanszírozásával működő BOMCA (Border Management in Central Asia; Határigazgatás Közép-Ázsiában) projekt stratégiai céljainak és konkrét tevékenységi tervének megvitatására. A CABSI vezető országa, fő szponzora és szervezője Ausztria. A Titkársági feladatokat az osztrák belügyminisztérium látja el. A CABSI résztvevő országai közé tartozik az Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország, valamint Horvátország és az Egyesült Államok, mint független partnerek.

(kormany.hu)