A közfoglalkoztatás nem cél, hanem eszköz az elsődleges munkaerőpiacra történő belépéshez – hangsúlyozta a Kormány Startmunka programjáról tartott előadásában a Tisza-tavi polgármesterek Tiszanánán tartott találkozóján Papp Károly közfoglalkoztatásért felelős helyettes államtitkár.
Papp Károly többek között kifejtette: az új típusú közfoglalkoztatás keretében az állam maga szervezi a közfoglalkoztatást. Az állam felelősen nyújt lehetőséget az értékteremtő, a köz számára hasznos tevékenységhez. A közfoglalkoztatás nem fogja korlátozni az egyéni álláskeresést, nem fog elvonni munkaerőt a vállalkozások elől. A munkaerejüket, tudásukat értékesíteni nem tudók a nehézségek áthidalására jutnak közfoglalkoztatás keretében segély helyett munkabérhez.
A közfoglalkoztatás megvalósításakor középtávú cél, hogy az egyes közfoglalkoztatási típusokban (rövid és hosszabb távú, országos program keretében történő közfoglalkoztatás, valamint a vállalkozások támogatása) résztvevők jelenlegi aránya megváltozzon – mondta a helyettes államtitkár. Cél, hogy a 2012. évben a közfoglalkoztatás belső arányai a 6-8 órás foglalkoztatás irányába mozduljanak el. A Belügyminisztérium által szervezett valamennyi mintaprogram 8 órás közfoglalkoztatást biztosít – hangsúlyozta Papp Károly.
Az új típusú közfoglalkoztatás alapterülete a mezőgazdaság. A mezőgazdasági tevékenységben, a növénytermesztésben és az állattenyésztésben résztvevők a munkavégzés mellett képzésben és oktatásban is részesülnek. A mezőgazdasági tevékenységet az első években szociális célú tangazdaságok formájában tervezi a helyettes államtitkárság megvalósítani, majd ahol életképessé válnak és maradnak ezek a gazdaságok, ott szociális szövetkezetté alakulhatnak át.
Kezdetben a cél a saját szükségletek, saját munkával történő előállítása, illetve a településeken, mikro térségekben a megtermelt javak közétkeztetésben történő felhasználása, majd a későbbiek során - ugyanazon a területen a hozamok növelésével - értékesíthető árualapok termelése. Az életképessé váló területeken a mikro centrumokhoz igazítottan, központosított gépállomások kialakítását tervezi a közfoglalkoztatási helyettes államtitkárság.
A mezőgazdasági program szak- és költséghatékony megszervezéséhez a Vidékfejlesztési Minisztérium; a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége; a Szent István Egyetem; a Keleti Háromhatár-Szeglet Kutató-Fejlesztő Központ és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága biztosítja a tudományos és a szakmai hátteret. Papp Károly megítélése szerint a program sikeres kiterjesztése sajátos vidékfejlesztési harmonizációt tesz lehetővé.
A helyettes államtitkár a 2012. évi feladatok tervezésénél kiemelt területekről is szólt, melyek a következők:
• valamennyi halmozottan hátrányos helyzetű kistérségben a kistérségi program elindítása (94 kistérség),
• a nem halmozottan hátrányos helyzetű kistérségekben „gondoskodó-program” elindítása (80 kistérség),
• országos közfoglalkoztatási programok (erdészet, közút, vízügy, vasút),
• építőipari közfoglalkoztatás biztosítása,
• hagyományos önkormányzati közfoglalkoztatás.
Meggyőződésem szerint az új típusú közfoglalkoztatás Magyarországon akkor lehet sikeres és eredményes, ha annak szereplői konstruktívan együttműködnek a közfoglalkoztatási feladatok megvalósítása, a közfoglalkoztatási célok elérése érdekében. A legnagyobb közfoglalkoztatók továbbra is az önkormányzatok lesznek, ezért nagyon fontos a helyi kezdeményezések támogatása és a mikro térségekben a települések közötti hatékonyabb, célorientáltabb feladat összehangolás – zárta előadását a közfoglalkoztatásért felelős helyettes államtitkár.
(Samu Attila miniszteri főtanácsadó, a közfoglalkoztatási program kommunikációs felelőse)