A Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási Helyettes Államtitkársága 2011. július 1-jei megalakulása óta 3.842 főt vont be Startmunka keretében a közfoglalkoztatásba.

Az új típusú közfoglalkoztatás keretében az állam maga szervezi a közfoglalkoztatást. Az állam felelősen nyújt lehetőséget az értékteremtő, a köz számára hasznos tevékenységhez. A közfoglalkoztatás nem korlátozza az egyéni álláskeresést, nem von el munkaerőt a vállalkozások elől.

Kiemelt célkitűzés az alacsony iskolai végzettségűek munkaerő piacra történő bevezetése vagy visszavezetése. A munkaerejüket, a tudásukat értékesíteni nem tudók a nehézségek áthidalására jutnak közfoglalkoztatás során segély helyett munkabérhez. A közfoglalkoztatás nem cél, hanem eszköz az elsődleges munkaerőpiacra történő belépéshez.

A Közfoglalkoztatási Helyettes Államtitkárság létszáma 25 fő. A fővárosi és a megyei munkaügyi központok állományából 1.495 fő a helyettes államtitkárság szakmai irányításával látja el a közfoglalkoztatással kapcsolatos területi és helyi szintű feladatokat.

A Startmunka-mintaprogramok lebonyolítására 2011. július 1-jétől 10 milliárd forint fejezeti kezelési előirányzat áll a Belügyminisztérium rendelkezésére, amelyből a tárca 1,5 milliárd forintot biztosított a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a korábban már elindított 6-8 órás közfoglalkoztatási programok 2011. második félévben történő lebonyolításához.

A helyettes államtitkárság a felállítása óta eltelt három hónapban a következő Startmunka-mintaprogramokat indította el:

- a Gyöngyöspatai kistérség kiemelt településévé nyilvánított Gyöngyöspata és Gyöngyösoroszi településein erdőtelepítési és patakmeder fenntartási programok 122 fő közfoglalkoztatott részvételével;

- Bács-Kiskun; Békés; Borsod-Abaúj-Zemplén; Csongrád; Győr-Moson-Sopron; Hajdú-Bihar; Nógrád, Vas és Zala megyében 1036,6 kilométer hosszú határnyiladék, és 2.611 darab határjel körüli 1 méter sugarú területrész megtisztítása 492 fő közfoglalkoztatott alkalmazásával;

- Kurityán; Martonyi; Regéc és Szendrő településeken (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) a kulturális örökségi értékek megőrzése, gondozása 40 fő részvételével;

- a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt. működési területén a vasúti pálya és környezetének takarítása, tisztítása, egyes vasútüzemi létesítmények állagmegóvási feladatainak elvégzése 50 fő bevonásával;

- Békés; Borsod-Abaúj-Zemplén; Csongrád; Hajdú-Bihar; Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 145 településén 20 vízi társulat vízi létesítményeinek karbantartása, állapotának javítása 1.366 fő közfoglalkoztatott szervezésével (a Kormány és az Országos Roma Önkormányzat keret-megállapodása alapján a program 1.078 fő roma származású személy bevonását biztosítja a közfoglalkoztatásba);

- a Fehérgyarmati kistérség 46 településén kistérségi mintaprogram keretében mezőgazdasági tevékenységet, belvíz-elvezetési feladatokat, és mezőgazdasági földutak karbantartását, felújítását magában foglaló program, amely 1.074 fő közfoglalkoztatását teszi lehetővé, és

- Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, és Tolna megyében 748 fő közfoglalkoztatása a közutak karbantartására.

A helyettes államtitkárságon előkészítés alatt vannak azok a további kistérségi mintaprogramok, amelyeket 13 megye 26 kistérségében, összesen 525 településen valósít meg, továbbá az a mintaprogram, amely 100 települési önkormányzat részére biztosít alternatív fűtési lehetőségként biokazánt.

A szociális földprogram keretében – a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal együttműködve – a tárca 164 pályázatot fogadott be, amelyek keretében 1.590 fő közfoglalkoztatására kerül sor.

A helyettes államtitkárság átvette a Dombrád városától északi irányba húzódó, a Tisza folyó töltésén elhelyezkedő 2185 méter hosszúságú kerékpárút építési és koronatöltés kialakítási Startmunka-mintaprogram koordinálását. A programban 126 fő közfoglalkoztatott vesz részt.

A Belügyminisztérium mintaprogramjai 8 órás közfoglalkoztatást biztosítanak. A mintaprogramokhoz a közfoglalkoztatási bért, a közfoglalkoztatási garantált bért, és az ahhoz kapcsolódó járulékokat, valamint a közvetlen költségeket a Belügyminisztérium biztosítja. A foglalkoztatásból eredő közvetlen költségként a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat térítési díja; a munka- és védőruházat és egyéni védőeszköz költsége; a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló jogszabály szerint a munkaadót terhelő utazási költség; a munkásszállítás költsége, és a munkavégzéshez nélkülözhetetlen munkaeszközök költsége számolható el.

Az új típusú közfoglalkoztatás alapterülete a mezőgazdaság. A mezőgazdasági tevékenységben résztvevők a munkavégzés mellett, képzésben és oktatásban is részesülnek. A mezőgazdasági program szak- és költséghatékony megszervezéséhez, a tudományos és a szakmai háttér biztosításához a helyettes államtitkárság szoros együttműködést alakított ki a Vidékfejlesztési Minisztériummal; a Keleti Háromhatár-Szeglet Kutató-Fejlesztő Központtal; a Szent István Egyetemmel és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával.

A helyettes államtitkárság elkészítette a közfoglalkoztatás középtávú koncepciója 2012-2014. évekre szóló tervezetét, amelyet a tárcaszintű egyeztetést követően a Belügyminisztérium munkatársai tudományos és szakértői műhelyek képviselőivel is megvitatnak.

(Samu Attila miniszteri főtanácsadó, a közfoglalkoztatási program kommunikációs felelőse)