Kilenc megyében 492 fő közfoglalkoztatott vesz részt a határnyiladék tisztítási Start-munka mintaprogramban.

A Földmérési és Távérzékelési Intézet Államhatárügyi Osztály adatai szerint Bács-Kiskun; Békés; Borsod-Abaúj-Zemplén; Csongrád; Győr-Moson-Sopron; Hajdú-Bihar; Nógrád, Vas és Zala megyékben az államhatár hossza 1.538 kilométer, a magyar területen álló határjelek száma 2.611 darab.

Határnyiladékot a határvonalon ott kell kialakítani, ahol annak szárazföldi szakasza sűrű növényzeten vagy más, a rálátást gátló terepviszonyok között halad – a felsorolt kilenc megyében az államhatár szárazföldi, tehát tisztítást igénylő szakasza 1036,6 kilométer hosszú. A határnyiladékot – osztrák és szlovák viszonylatban 1-1 méter; horvát, szerb és szlovén viszonylatban 2,5-2,5 méter, román és ukrán viszonylatban 3-3 méter szélességű sáv az egymással szomszédos állam szárazföldi területén – tisztán kell tartani, meg kell tisztítani a látást zavaró növényzettől. Ez olyan állami feladat, amelyet kétoldalú államközi szerződések rögzítenek. Az államközi szerződések tartalmazzák azt is, hogy az egymással szomszédos államok kötelesek a saját területükön lévő határjeleket, és azok körül egy 1 méter sugarú területrészt is tisztán tartani.

A kilenc megyét érintő határnyiladék tisztítási Startmunka mintaprogram értékteremtő jellege elsődlegesen ennek az állami feladatnak az elvégzését, azaz 1036,6 kilométer hosszú határnyiladék, és 2.611 darab határjel körüli 1 méter sugarú területrész megtisztítását jelenti.

A határnyiladék tisztítási Startmunka mintaprogram közfoglalkoztatottjai a 170/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet előírásainak megfelelően heti utólagos munkabérben részesülnek. A szakképesítést és középfokú iskolai végzettséget nem igénylő munkakörök betöltése, és a teljes munkaidő teljesítése esetén a bruttó közfoglalkoztatási hetibér összege 13.120 forint. A legalább középfokú iskolai végzettséget, szakképesítést igénylő munkakör betöltése esetén a garantált közfoglalkoztatási hetibér a teljes munkaidő teljesítése esetén 17.950 forint. Utóbbiban részesülnek a csoportvezetők, akik a közfoglalkoztatottak közül kerültek ki, és erdészeti ismeretekkel rendelkeznek. A közfoglalkoztatottak egyéb juttatásai: védőruházat, utazási költségtérítés, láthatósági mellény. A közfoglalkoztatottakat a közfoglalkoztató szállítja a munkavégzés helyszínére, biztosítja számukra a védőitalt, valamint a kullancsirtó sprayt, továbbá a munkavégzéshez szükséges valamennyi eszközt.

A mintaprogram Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyében 2011. szeptember 1. napján; Győr-Moson-Sopron megyében 2011. szeptember 8. napján, Csongrád; Hajdú-Bihar; Nógrád, Vas és Zala megyében 2011. szeptember 15. napján indult és megyénként eltérő időpontokban fejeződik be, legkésőbb 2011. november 30. napján Hajdú-Bihar megyében. A közfoglalkoztatottak a hét minden munkanapján 8:00 órától 16:00 óráig dolgoznak, a foglalkoztatás 8 órás. A mintaprogram eltelt időszakában minden közfoglalkoztatott időben megjelent a munkahelyén, lemorzsolódás nem volt, a munkára jelentkezők száma számos megyében jelentősen meghaladja a rendelkezésre álló keretlétszámot. A munkavégzést semmilyen okból nem kellett megszakítani, munkabaleset nem történt, a munka az ütemterv időarányos részének megfelelően, kiváló minőségben halad.

(Samu Attila miniszteri főtanácsadó, a közfoglalkoztatási program kommunikációs felelőse)