Nyugállományba vonult Bende Péter budapesti tűzoltóparancsnok, aki ünnepélyes állománygyűlésén búcsúzott el az állománytól. A fővárosi parancsnoki megbízást Varga Ferenc tűzoltó alezredes vette át. Az ünnepségen részt vett Tarlós István főpolgármester és Bakondi György, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója is.

A fővárosi közgyűlés 2011. január 26-i hatállyal Varga Ferenc tűzoltó alezredest, tanácsost, a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság eddigi mentési parancsnok-helyettesét bízta meg a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság vezetői teendőinek ellátásával. Dr. Bende Péter a mai napon tölti be 58. életévét, s a hatályos – a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló – törvény szerint a felső korhatár elérésével nyugdíjba kell vonulnia.

Az ünnepségen Tarlós István elismeréssel szólt a tűzoltók szakmájáról, hivatásáról, majd méltatta a nyugállományba vonuló Dr. Bende Péter szakmai, emberi kvalitásait, vezetői munkásságát. Reményét fejezte ki, hogy Varga Ferenc – „aki már egy nagy kerületben bizonyított” – sikerrel oldja meg az előtte tornyosuló feladatokat.

fotó: Páros György

Dr. Bakondi György a leköszönő parancsnok érdemeit méltatva arról beszélt, hogy nemcsak a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság vezetője, hanem egyben a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke is volt.
Elmondta, hogy az MTSZ szakmai támogatással, koordinációval segíti annak a több száz önkéntes tűzoltó egyesületnek a tevékenységét, amelyek a hivatások tűzoltóságok támogatásával nagyon fontos, hasznos feladatokat látnak el a tűzbiztonság érdekében, a katasztrófák elleni védekezésben.
A fővárosi tűzoltóság nemcsak az ország legnagyobb tűzoltósága, hanem számos szakmai, szervezeti megújulást segítő elgondolást is megvalósított az elmúlt tíz évben, példát mutatva ezzel az ország más tűzoltóságainak és felügyelő szervezeteinek is. „Az itt szolgáló tűzoltók részt vettek Magyarország nagy katasztrófahelyzeteinek a kezelésében” – fogalmazott a főigazgató, hozzátéve: mindezek jelzik az itt dolgozók szakmai elhivatottságát, elkötelezettségét.
Kifejtette, hogy dr. Bende Péter tudására, emberi tartására továbbra is szüksége lesz a szakmának. Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Tűzoltó Szövetség elnökeként a katasztrófavédelemnél működő Tűzvédelmi Tanácsadó Testületnek is tagja, amelynek többek között feladata olyan tűzvédelmet felvázolni, amelyik a 21. században is képes a lakosság élet- és vagyonbiztonságát szolgálni.

Ezt követően Dr. Bakondi György az újonnan kinevezett parancsnok, Varga Ferenc szakmai rátermettségéről, felkészültségéről, eddigi szolgálati ideje alatt végzett parancsnoki, vezetői munkájáról beszélt. Mint mondta, kellő alappal rendelkezik ahhoz, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben irányítsa és sikerre vigye a fővárosi tűzoltóságot. Arra, hogy csapatot építsen azokból az emberekből, akik a tűzoltóit hivatásuknak érzik. Dr.

Bende Péter köszönetét fejezte ki munkatársainak, a fővárosi tűzoltóság állományának, illetve azoknak a társszervezeteknek, amelyek együttműködésükkel segítették a fővárosi tűzoltóságot feladatai teljesítésében. Külön is szólt az önkéntes tűzoltóságok áldozatvállalásáról.

Varga Ferenc beszédében megköszönte a főváros és katasztrófavédelem vezetésének a bizalmat, majd arról beszélt, milyen elképzelésekkel lát új feladatainak megvalósításához. Ezekhez fontosnak tartotta a hivatástudatot, illetve a magas szakmai szinten folyó professzionális munkavégzést. Mint mondta, ezeknek nagy szerepe van abban, hogy a különböző szakmák között a tűzoltóké bír a legnagyobb társadalmi elismertséggel és bizalommal. Fontos szempontnak és követelménynek nevezte a parancsnok a költséghatékonyságot. Mint mondta, a fővárosi önkormányzat támogatása nélkül ellehetetlenülne a tűzoltóság működése, ám a tűzoltóknak is takarékoskodniuk kell, keresni azokat a tartalékokat, amelyek révén a működési költségek szinkronban lehetnek a pénzügyi lehetőségekkel, forrásokkal, s minél kevesebb támogatásra legyen szükség a folyamatos működéshez.

(katasztrofavedelem.hu; kormany.hu)