Pintér Sándor nyitotta meg az Európai Határőrizeti Ügynökség (FRONTEX) igazgatótanácsának 31. ülését szerdán Gödöllőn. A tanácskozás egyik fő témája az uniós külső határok biztonságának erősítése, az integrált határőrizet fejlesztése volt.

Pintér Sándor megnyitó beszédében elmondta, hogy a magyar EU-elnökség elkötelezett az európa uniós határok védelme, és FRONTEX tevékenyésge mellett.

A belügyminiszter emlékeztetett, hogy néhány hete Gödöllőn tartották a bel- és igazságügyi miniszterek informális tanácskozását, amelyen a FRONTEX jó minősítést kapott: a tanács ismeri és elismeri a FRONTEX szerepét - hangsúlyozta Pintér Sándor: az ügynökésg tevékenysége nemcsak az EU határain belül, a tagországokra terjed ki, hanem azokon kívül is érvényes.

fotó: Pelsőczy Csaba

A miniszter elmondta, a FRONTEX megfelelő tekintélyt szerzett magának, és bizonyította, hogy létjogosultsága van a tevékenységének: "bizonyította a eu-s államok összefogsásnak erejét, bizonyította, hogy összefogassal sokat tehetünk együtt valamennyiünk védelme érdekében, biztonsága érdekében."

Pintér Sándor azt mondta, egy tagállam hatékony védelmével az egész Unió határainak a védelmét lehet erősítnei, ez pedig valamennyi állampolgár biztonságát növelni tudja.

Kiemelte a RABIT gyorsreagáló határőregység bevetését a görög határon, ahol közel 200 fő dolgozik, és ahol - a FRONTEX főigazgatójának beszámolója szerint-  közel 40 százalékkal csökkent az illegális határsértők száma, valamint növekedett az elfogásoké, ami szintén bizonyította az egység létjogosultságát.
Pintér Sándor örömtelinek nevezte, hogy az egységben magyarok is részt vesznek és magyar technikát használnak.

fotó: Pelsőczy Csaba

Megerősítette, hogy támogatja a FRONTEX célkitűzésiet, az állampolgárok biztonságának növelésére és az illegális migráció megakadályozására, amihez azonban figyelembe kell venni a személyes alapjogokat is, és ez alapján kell meghatározni a feldatokat.

Fontos célkitűzésként említette a FRONTEX-nek a bűnügyi adatkezeléshez való hozzáférést. Azt mondta, támogatja a FRONTEX-nek a harmadik világ országaiban kezdeményezett tevékenységét is.

A tanácskozáson a 27 Uniós tagállam és az Európai Bizottság képviselői mellett Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein delegáltjai is részt vettek.

(kormany.hu)