Válasz Morvai Krisztina független EP képviselő 2012. október 29-én kelt nyílt levelére.

A hozzám intézett nyílt levelét és az ahhoz csatolt filmfelvételt október 30-án megkaptam, az abban foglalt kijelentéseket kivizsgáltattam. Az alábbiakban engedje meg, hogy reagáljak ezekre az állításokra.

Mint az bizonyára Ön előtt is ismert, a Nemzeti Ügyek Kormánya 2010. évi megalakulásakor vállalta, hogy érzékelhető javulást biztosít a közrend, közbiztonság területén is. Nem tétlenkedtünk. A kormány megalakulása után – miközben helyt álltunk a gátakon is a Sajó és a Hernád völgyében, – azonnal hozzákezdtünk az ún. "gördülő akciók" megszervezéséhez. Ennek során a bűnügyileg leginkább érintett településeken a Készenléti Rendőrség számtalan, korábban eredménytelenül üldözött bűnözőt fogott el és juttatott bíróság elé.

Ezzel párhuzamosan megszüntettük azt az eredménytelen gyakorlatot, aminek során a 20.000 forint érték alatt elkövetett vagyon elleni bűncselekmények kivizsgálását a helyi jegyzőre bízta a szocialista-szabad demokrata kormány. Az ilyen ügyek felderítése visszakerült az erre kiképzett rendőrséghez. Ezzel érezhetően erősödött a vagyonbiztonság, amihez kétség kívül elengedhetetlen az emberek együttműködése is. Minden esetet be kell jelenteni, a rendőrség pedig minden esetet köteles kivizsgálni.

Bevezettük a "három csapás" törvényét, ami szerint, aki harmadszor követ el erőszakos bűncselekményt, a bíróságnak mérlegelés nélkül az adott ügyben kiszabható legnagyobb büntetést kell alkalmaznia. Ezzel folyamatosan szűrjük a társadalomra leginkább veszélyes elemeket, nem is eredménytelenül. Jelenleg már több mint száz ilyen elítélt élvezi a büntetés-végrehajtás vendégszeretetét, és a számuk folyamatosan nő.

A rendőrség belső megújulását szolgálják azok az intézkedések, amelyek bizonyos szervezeti és személyi átszervezéseket igényeltek. A szervezeti átalakítások tervezettek voltak és az év végén lezárulnak. A személyi állomány az objektív követelményeket időben megismerte. Akik ezeknek a követelményeknek a beosztásukban nem feleltek meg, más beosztásba kerültek, ahol ismét bizonyíthatnak. Senkit nem küldtünk el a testülettől, aki becsületesen végezte a munkáját. Létrehoztunk egy teljesen új filozófiával működő szervezetet, a Nemzeti Védelmi Szolgálatot (NVSZ), ami a látványos eredményeken túl nagy segítséget nyújt a rendőrség hatékonyabbá tételében.

Ároktő községgel kapcsolatban megállapítottam, hogy az Ön által közölt állítások sok helyen nem fedik a valóságot. Filmjének riportalanya egy olyan ember, aki nem a településen lakik. Így fordulhat elő, hogy olyan állítások hangzanak el a felvételen, mi szerint a községben csak havi két órában van rendőr, illetve az, hogy szervezett bűnmegelőzés nem folyik a településen.

Ezzel szemben tény, hogy Ároktőn két körzeti megbízott is szolgálatot teljesít, akik közül az egyikük a településen lakik. Ároktőn 2012 januárjától, szervezett bűnmegelőzés keretében hetente háromszor fokozott rendőri ellenőrzés zajlik, így, a körzeti megbízottak szolgálatát is ide értve, a nap minden szakában érzékelhető a rendőri jelenlét a községben. Ennek köszönhető, hogy Ároktőn 2010 óta folyamatosan csökken az elkövetett bűncselekmények száma. 2010-ben 84, 2011-ben 77, 2012. október 30-ig 49 bűncselekményt követtek el, többségében kisebb vagyon elleni deliktumokat. Ároktőn polgárőrség is működik. Mint említettem, a rendőrség eredményes munkájához számítok az emberek bizalmára, együttműködésükre az esetek bejelentésében. A bejelentések megfelelő kezelését az NVSZ is folyamatosan ellenőrzi.

Fentiek ismeretében, megköszönve Képviselő Asszony munkáját, amit a közbiztonság javítása érdekében kifejt, kérem szíves együttműködését az emberek meggyőzésében ahhoz, hogy minél többen ismerjék fel: egy új szellemiségű rendőrség kialakításán dolgozunk, amely minden törvénytelenség ellen határozottan lép fel, és méltó az emberek bizalmára.
Budapest, 2012. november 30.
Üdvözlettel:
Dr. Pintér Sándor

(Belügyminisztérium Sajtóosztály)