Mindenki törekedjen arra, és dolgozzon azért, hogy soha többé ne lehessen kirekeszteni, meggyalázni, meggyilkolni embereket származásuk vagy vallásuk miatt - mondta Pintér Sándor az ünnepségen, ahol a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet Világ Igaza kitüntetését Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete, míg az ugyanazoknak odaítélt Bátorságért érdemjelet a magyar belügyminiszter adta át.

A belügyminiszter felhívta a figyelmet arra: keményen fel kell lépni minden olyan törekvéssel szemben, amely veszélyezteti a demokratikus társadalmat, az emberi és szabadságjogok érvényesülését. Gátat kell vetni a szélsőséges és kirekesztő megnyilvánulásoknak, ezek ugyanis ma is veszélyt jelentenek - tette hozzá.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A miniszter hangsúlyozta: a gyűlölködés, az antiszemitizmus, a rasszizmus mindig mérgező és elfogadhatatlan, "ha ezt elismerjük, és eszerint cselekszünk, akkor van esélyünk, akkor megtaláljuk azokat a közös erkölcsi alapokat, amelyekre életünket, országunkat és jövőnket építhetjük". Reményének adott hangot, hogy az irracionalitás, az embertelen gyűlölet soha többé nem tér vissza Magyarországra, és hogy soha többé nem nyer teret az a kirekesztő eszme, amelynek jegyében származásuk, vallásuk vagy etnikai hovatartozásuk miatt üldöznek embereket.

Raoul Wallenberg svéd diplomata 1944-ben útlevelekkel, védett házak létesítésével mintegy 200 ezer zsidó ember megmentésében működött közre, és példáját sokan követték, diplomaták, egyházi és világi személyek - idézte fel Pintér Sándor. Mivel a diplomata száz éve született, a magyar kormány 2012-t Wallenberg-évvé nyilvánította - tette hozzá.

Ilan Mor felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök levelét, amelyben egyebek mellett az állt, hogy "a meggyilkoltak halálával súlyos veszteség érte nemzetünket. Mindannyiunk számára a büszkeség forrása azon emberek tette, akik életet mentettek".

Fotó: Pelsőczy Csaba

Orbán Viktor levelében úgy fogalmazott: "kormányom a jövőben is együttműködik Izrael állammal ebben a fontos kérdésben, valamint továbbra is mélyen elkötelezettek maradunk amellett, hogy a holokauszt emlékének kiemelt helyet biztosítsunk politikai napirendünkben".

Az izraeli nagykövet beszédében kiemelte: a közömbösség volt a legfőbb oka annak, hogy a soá megtörténhetett, "az emberiség (...) a legrosszabb arcát mutatta. Ez az erkölcsi összeomlás, a cserbenhagyás és az árulás, az elkövetők, az együttműködők és a közömbösek világa volt" - mondta.

Akik életük kockáztatására is készek voltak, hogy megmentsék az üldözötteket a náciktól és a kollaboránsoktól, azok kaphatják meg "körültekintő megfontolás után" az 1953-ban alapított jeruzsálemi Jad Vasem Intézettől a Világ Igaza címet - fogalmazott. A díjat eddig 24 355-en kapták meg, köztük 791 magyar - emlékeztetett.

A nagykövet szerint a médiának nagy felelőssége van abban, hogy ezek a témák a nyilvános vita részévé váljanak, és megerősítsék a magyar társadalom demokratikus értékeit. A gyűlöletbeszéd és a véleménynyilvánítás szabadsága közötti határokat világosan fel kell ismerni - hívta fel a figyelmet.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A tizenegy posztumusz elismerés egy részét családtagok vették át, akinek nincs élő rokona, annak a díját a Jad Vasem Intézetben őrzik majd, egy kitüntetést pedig később vesz át egy hozzátartozó.

(MTI; Belügyminisztérium)