A mentésben részt vevők összefogását, áldozatkészségét emelte ki az elmúlt napok rendkívüli időjárása miatt hozott intézkedésekről tájékoztató napirend előtti felszólalásában Pintér Sándor az Országgyűlésben.

A belügyminiszter azt mondta: Európa márciusban eddig példátlan vihart élt át az utóbbi napokban, Magyarországon pedig a kontinens nyugati felében tapasztalhatónál kétszer-háromszor nagyobb szél nehezítette tovább a helyzetet.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Magyarországon ráadásul a kontinens nyugati felében tapasztalhatónál kétszer-háromszor nagyobb, óránként száz kilométeres szél nehezítette a helyzetet, emiatt a megtisztított területeket pár perc elteltével ismét befedte a hó, míg Északkelet-Magyarországon a szél és az ónos eső okozott súlyos károkat az elektromos hálózatban: 240 villanyoszlop dőlt ki a gerinchálózatból, 310 ezer ember maradt áram nélkül.

Pintér Sándor kitért arra: annak ellenére rekedtek sokan a hóviharban, hogy az nem érkezett váratlanul, az Országos Meteorológiai Szolgálat már március 13-án este figyelmeztetést adott ki, és a katasztrófavédelem is arra intett, hogy csak az induljon el, akinek szükséges és aki felkészült rá.

A belügyminiszter elmondta, hogy csütörtök délután létrehozta az operatív törzset, és onnantól fogva "rendkívüli erőket" mozgattak meg: ötezer-ötszáz tűzoltót, kilencezer-hatszáz rendőrt, hatezer polgárőrt vetettek be, a honvédség harckocsikkal és több század bevetésével vett részt a mentésben, az önkéntesek számát pedig fel sem lehet becsülni.

A rendkívüli időjárás nem követelt halálos áldozatot, senki sem hűlt ki az autópályán veszteglő kocsijában, tizenötezer embert és ötezer járművet mentettek ki a hó fogságából - emelte ki Pintér Sándor, hozzáfűzve, hogy a gyors intézkedéshez rendkívüli összefogásra, a mentésben részt vevő szervezetek együttműködésére, állampolgári fegyelemre és segítőkészségre volt szükség. Ezért köszönetet mondott.

A belügyminiszter elmondta: már nincs elzárt település és járhatatlan út az országban, az áramszolgáltatás helyreállítása azonban még tart, ezért - a honvédség segítségével - továbbra is jelentős küzdelmet folytatnak a keleti országrészben.

(MTI; Belügyminisztérium)