A schengeni vívmányok erősítését szorgalmazzák a Salzburgi Fórum tagállamai - mondta a fórum kitzbüheli miniszteri találkozójáról Pintér Sándor belügyminiszter.

A közép-európai belbiztonsági együttműködésben részt vevő nyolc tagállam - amelyek egyúttal az Európai Uniónak is tagjai - közös javaslatot fog megfogalmazni ezzel kapcsolatban az Európai Bizottságnak.

Pintér Sándor a fórumon beszámolt a magyar EU-elnökség főbb súlypontjairól és eredményeiről. A miniszterek a schengeni övezet mellett ezzel összefüggésben tárgyaltak a külföldön, közlekedésbiztonsági szabálysértésekért kirótt bírságok határokon túli behajthatóságáról is. Az Európai Bizottság hamarosan úgynevezett írásos nyilatkozatot ad ki a témában, ezután kezdődhet meg a 27 tagállam közötti jogharmonizáció folyamata. Ez legkevesebb hét évet vesz igénybe, ezért a Salzburgi Fórum országai egymás közötti két-, illetve többoldalú megállapodásokkal szeretnék felgyorsítani a folyamatot - mondta a belügyminiszter. Így várhatóan két év alatt létrejöhetnek a jogi feltételek.

A miniszterek áttekintették Románia és Bulgária schengeni csatlakozási folyamatát is. Pintér Sándor felidézte, hogy az Európai Tanács elfogadta a két ország felkészültségét, a csatlakozás időpontjára azonban csak később, szeptemberben tesz javaslatot. A miniszter nem bocsátkozott találgatásokba arról, hogy milyen időpontot javasol majd az unió. Magyarország teljes mértékben támogatja a két ország belépését a belső határellenőrzések nélküli schengeni övezetbe, "akár már most is" - mondta. "A kérdés, hogy más tagállamok hogy látják a feltéteket" - tette hozzá.

Magyarország bemutatta azt a kiadványt, amelyet EU-elnökségi tevékenysége részeként állítottak össze a szervezett bűnözés elleni fellépés legjobb gyakorlatáról. Áttekintették a fórum idén életbe lépett másfél éves munkatervének végrehajtását, és bemutatta legfontosabb célkitűzéseit a lengyel EU-elnökség. Lengyelország július elsején veszi át az EU-elnökség feladatát Magyarországtól.

A hétfő este kezdődött és csütörtökön véget érő tanácskozás napirendjén szerepelnek a Közös Európai Menekültügyi Rendszerrel, a tanúvédelmi együttműködéssel, a számítógépes bűnözés elleni fellépéssel kapcsolatos kérdések is. A tagállamok miniszterei hét nyugat-balkáni ország és Moldova illetékes minisztereivel is egyeztetnek a belbiztonsági együttműködés szorosabbra fűzéséről.

A Salzburgi Fórum 2000-ben Ausztria kezdeményezésére jött létre azzal a céllal, hogy erősítse a belbiztonsági együttműködést a közép-európai országok között. Jelenlegi tagjai Ausztria, Magyarország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Lengyelország, Bulgária és Románia. Megfigyelőként Horvátország is részt vesz benne.

(MTI; kormany.hu)