„Ez olyan probléma, ami egész Európa biztonságát érinti, ezért közösen kell megoldást találnunk rá” – emelte ki Pintér Sándor belügyminiszter az illegális migráció elleni küzdelemmel kapcsolatos magyar-osztrák szerb belügyminiszteri egyezmény aláírását követő sajtótájékoztatón.

Pintér Sándor elmondta: a tárgyalások során egyetértés volt a felek között, így gyorsan egyezségre jutottak egymással az egyezményről.

„A közeljövőben javaslatot teszünk az Európai Unió felé, hogy kapcsolódjon be az illegális bevándorlás, az embercsempészet megfékezéséért folytatott küzdelmünkbe” – tájékoztatott a magyar belügyminiszter, majd hozzáfűzte: a problémára olyan megoldást kell találni, amivel egész Európa biztonságát megvédik.

Johanna Mikl-Leitner, Pintér Sándor, Ivica Dacic (fotó: Horváth Ernő)

„Ausztriának és Magyarországnak közös problémái vannak, ezért közösen kell dolgozni az illegális migráció csökkentéséért is” – húzta alá Johanna Mikl-Leitner. Az osztrák belügyminiszter elmondta: hazájában jelenleg körülbelül 15 ezer főt tesz ki az illegális határátlépők száma, és ennek következtében 2010-hez képest idén 27 százalékkal többen folyamodnak menekültügyi kérelemmel a hatóságokhoz.

Johanna Mikl-Leitner rendkívül szükségesnek tartja az együttműködést Ausztria és Magyarország között, ami Szerbia belépésével tovább erősödik.

„Minden téren támogatjuk Magyarországot és Ausztriát annak érdekében, hogy minél hatékonyabbá váljon a küzdelem az embercsempészet és az illegális bevándorlás megfékezéséért” – húzta alá Ivica Dacic szerb belügyminiszter, aki reményét fejezte ki, hogy a most aláírt ötpontos egyezmény következményeként jelentősen csökken az ilyen cselekmények száma.

A felek az aláírt nyilatkozatban gyakorlati intézkedésekre tettek javaslatot.

Johanna Mikl-Leitner, Pintér Sándor, Ivica Dacic (fotó: Horváth Ernő)

Megerősítették, hogy fokozni szükséges a hatóságok közötti együttműködést a határellenőrzés és a migrációs igazgatás területein. Ennek keretében kiemelten fontos az elfogott illegális migránsok személyazonosságának gyors és hatékony felderítése, valamint a gyors, biztonságos és szabályszerű visszatérés elősegítése.

A belügyminiszterek megállapodtak arról, hogy a magyar-szerb határszakaszt érintő illegális migrációs cselekmények felderítésébe szükség szerint bevonják az európai uniós ügynökségeket, így a FRONTEX-et (az Unió Határigazgatási Ügynöksége) és az EUROPOL-t (Európai Rendőrségi Hivatal). A felek hangsúlyozzák a szerb határőrök részvételének fontosságát a FRONTEX közös műveleteiben.

(kormany.hu)