Pintér Sándor belügyminiszter meghívására hétfőn Budapestre látogatott Jerzy Miller lengyel belügyminiszter. A találkozó elsődleges célja az volt, hogy a két fél a belügyi területet illetően áttekintse a magyar EU elnökség eredményeit, és megvitassa a folyamatban lévő, nyitott dossziékat.

A magyar elnökség lezárta az első, a Lisszaboni Szerződés alapján új keretekben dolgozó Trióelnökséget. Azonban nem csak a spanyol és belga partnerekkel való szoros együttműködés volt fontos, hanem az is, hogy a folytonosság biztosítása érdekében a következő trió első tagjával, Lengyelországgal is jó együttműködés alakuljon ki. Ez nem előzmény nélküli, hiszen a két miniszter már a 2010. októberi varsói találkozója során feltérképezte a főbb közös ügyeket. Mint emlékezetes, Jerzy Buzek, az Európai Parlament lengyel elnöke június 23-án külön is kérte Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy a magyarok – a spanyol-belga-magyar elnökségi triótagság után mintegy különleges "magyar-lengyel duót" alkotva – maradjanak az elkövetkező hónapokban is aktívak az uniós ügyek intézésében.

fotó: Pelsőczy Csaba

A hétfői találkozón a magyar és a lengyel miniszter áttekintette a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatos következő teendőket. A Bel- és Igazságügyi Tanács a tanácsi következtetések elfogadásával júniusban megerősítette, hogy a két ország teljes mértékben felkészült a schengeni szabályozás alkalmazására, és a határnyitás feltételei megvalósultak. A Tanács a lengyel elnökség alatt, a szeptemberi ülésen tér vissza a kérdésre.

A magyar elnökségnek jutott a feladat, hogy megindítsa azt a vitát, amely a schengeni térség megerősítéséről, Schengen jövőjéről szól. Ehhez az Európai Tanács múlt pénteki ülésén az állam- és kormányfők megadták a stratégiai iránymutatást, és az Európai Bizottság felkérést kapott, hogy szeptemberig terjessze be az erre vonatkozó javaslatot. Ez a kérdés a lengyel elnökség alatti egyik legfontosabb ügy lesz a belügyi területen.

A két miniszter megvitatta továbbá a menekültügyi csomag állását. A magyar elnökség alatt jelentős előrelépést sikerült elérni a csomag egyes elemeit illetően, a lengyel elnökség ez alapján folytatja a munkát annak érdekében, hogy a Közös Európai Menekültügyi Rendszer 2012-re megvalósuljon. Ezt a vállalást az állam- és kormányfők június 24-i ülésükön ismét megerősítették.

fotó: Pelsőczy Csaba

A függőben lévő feladatokkal kapcsolatos teendőkön túl a lengyel miniszter részletesen ismertette a lengyel EU elnökség belügyi programját. A Bel- és Igazságügyi Tanács informális ülésére a lengyel elnökség alatt július 18-20-án, Sopotban kerül sor, ahol a belügyminiszterek politikai vitát folytatnak a schengeni térség jövőjéről, a Közös Európai Menekültügyi Rendszerről és a drogpolitikában jelentkező új kihívásokról.

A találkozón szó esett a Keleti Partnerségről is, ami a lengyel elnökség kiemelt prioritása lesz a következő fél évben. Ennek keretében az EU hat volt szovjet tagköztársasággal – Ukrajnával, Moldovával, Azerbajdzsánnal, Örményországgal, Grúziával és Fehéroroszországgal – kívánja szorosabbra fűzni politikai és gazdasági kapcsolatait.

(kormany.hu)