Pintér Sándor belügyminiszter és Bakondi György, az OKF főigazgatója az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évértékelő állománygyűlése után beszélt a 2010-es év tapasztalatairól.

Pintér Sándor a katasztrófavédelem 2010-es tevékenységével kapcsolatosan kiemelte a Sajó és Hernád völgyi védekezést, ahol 9000 ember egy éjjel alatt 60 km hosszan emelte meg 70 cm-rel a védműveket.
A vörösiszap-katasztrófa kapcsán tanúsított mentési és helyreállítási munkákról azt mondta, kiemelkedő színvonalon teljesített a katasztrófavédelem.

A 2011-es év feldatairól a belügyminiszter az európai uniós elnökséghez kötődő teendőket, például a NATO polgári védelmi együttműködését emelte ki.

Pintér Sándor és Bakondi György is fontosnak nevezte egy új katasztrófavédelmi törvény létrehozását, vagyis a 2000-ben megalkotott törvény megújítását, ami lehetővé teszi a még hatékonyabb munkát.

A katasztrófavédelem főigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, a megelőzési-hatósági-feltételbiztosítási területen sok volt a probléma 2010-ben. Legfontosabb veszélyforrásokként említette, hogy a víz, az ipar, a szállítás és a tömegrendezvények nem voltak megfelelően felügyelve a veszélyek megelőzésére hivatott állami hatóságok által.

Beszélt arról is, hogy a katasztrófavédelem rosszul kezelt árvízi katasztrófahelyzetet örökölt az előző kormánytól.
Bakondi György kiemelt teljesítményként említette a Borsodi-medence árvízi katasztrófahelyzet során megtett radikális és gyors lépéseket.
Borsod megyében az esetlegesen bekövetkező tavaszi árvíz miatt jelenleg is veszélyhelyzet van. A főigazgató elmondta, hogy a térségben 2010. október 31-ig 310 házat építettek fel, és 7 milliárd forint értékben építettek ki gátrendszereket, víztározókat, illetve végeztek el mederkotrási feladatokat.

Az előző kormány hagyatékaként említte a sorozott hadsereg megszűnésekor elmulasztott szabályozást a rendvédelmi erők átcsoportosítására katasztrófahelyzetekben.

Bakondi György az eredmények között említette, hogy a nyári viharos napok áram-kimaradási zavarainak megakadályozására az EU-s irányelvvel összhangban hatósági egyeztetést folytattak az áramellátókkal , így télre operítv, koordinált helyzetet alakítottak ki.

A főigazgató a vörösisza-katasztrófa kapcsán kiemelte az egységes iparbiztonsági hatóság létrehozásának szükségességét, illetve a gyártást tekintve az európai szinten 4., világszinten 12. Mal Zrt. állami felügyelet alá vonását.

A belvízi elöntésekkel kapcsoltban Bakondi Görgy elmondta, a rendszer átalakítása nem késlekedhet, hiszen 400-450 ezer hektárnyi terület került víz alá, egymillió hektár pedig annyira átvizesedett, hogy azokra nem lehetett munkagépekkel ráhajtani.

A partfalcsúszások kapcsán kiemelte az építési hatósági munkát, az építmények veszélyhelyzeti felügyeletét,és az ingatlanbiztosítási rendszer fejletlenségét.
Bakondi György a földrengések kapcsán elmondta, hogy március 1-jén megállapodást ír alá a Magyar Tudományos Akadémia elnökével, hogy hozzáférhessenek a Szeizmológiai Intézet adataihoz, és hogy online azonnal értékelésre legyen módjuk katasztrófahelyzetben.

Beszélt arról is, hogy kártérítést fizettek a 2006. augusztus 20-i tűzijáték károsultjainak, illetve hogy a nemzetközi kapcsolatokban jelentős előrelépéseket tettek.

Kiemelte azt is, hogy az elmúlt 8 hónap alatt 32 törvény, kormányrendelet vagy BM-jogszabály jelent meg, amelyek a munka hatékonyságát, a hatósági feladatok hatékonyabb ellátását szolgálták.

A 2011-es évről a főigazgató azt mondta: 100 fős létszámfejlesztéssel számolnak, és dolgozni fognak a 112-es segélyhívó által a gyors információáramlás kimunkálásán, valamint a hivatásos életpályamodell újraépítésén.

(kormany.hu)