A belügyi területen jelentős eredményeket ért el a magyar EU-elnökség – vonta meg az Európai Parlament (EP) bel- és igazságügyi bizottsága (LIBE) előtt az elmúlt hat hónap uniós elnökségi tevékenységének mérlegét Pintér Sándor belügyminiszter.

Pintér Sándor – azon túl, hogy beszámolt a szervezett bűnözés legújabb formái elleni bevált bűnüldözői gyakorlatok összegyűjtéséről, és az erről összeállított könyv, valamint CD egy-egy példányát az ülésen át is nyújtotta az EP-bizottsági elnöknek – a belügyi területen végzett elnökségi munkáról szólva nagy teret szentelt a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezettel, illetve a migrációval kapcsolatos kérdéseknek.

Románia és Bulgária lehetséges schengeni csatlakozási időpontjáról szólva elmondta, hogy az uniós belügyminiszterek immár kimondták e két ország technikai felkészültségét, és szeptemberben térnek vissza a kérdésre.

A schengeni rendszerrel kapcsolatban a migrációs nyomás miatt egyes országok,illetve az Európai Bizottság részéről felvetődött az is, hogy átmeneti jelleggel lehetővé kellene tenni a belső határellenőrzés visszaállíthatóságát. Pintér Sándor ezzel kapcsolatban határozottan leszögezte: a schengeni rendszer az unió jelentős vívmánya, amit meg kell őrizni, és nem állt elő olyan helyzet, ami ezt veszélyeztetné.

A magyar belügyminiszter az észak-afrikai fejleményekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az unió gyorsan és hatékonyan reagált. Felhívta a figyelmet arra, hogy a líbiai harcok helyszínéről sikerült épségben kimenekíteni az összes uniós polgárt, és az ilyen feladatot elvégző repülőgépek között az egyik utolsóként felszálló gép magyar volt. Megjegyezte ennek kapcsán azt is, hogy Tripoliban a magyar nagykövetség mindmáig ellátja az EU helyszíni képviseletét.

Pintér Sándor beszámolt arról, hogy Máltáról több mint ezer menekültet szállítottak át más uniós országokba, valamelyest tehermentesítve a szigetországot. "Meghallottuk Málta segélykiáltását" – fogalmazott.

Pintér Sándor szerint van esély arra, hogy az unió – korábbi célkitűzését teljesítve – jövőre elkészítse új, összehangolt menekültpolitikai intézkedés- és jogszabálycsomagját. Ehhez – mondta – arra van szükség, hogy a következő elnökségek is megoldjanak néhány nyitott kérdést, miként az a magyar elnökségnek sikerült.

A belügyminiszter a terrorizmus elleni harcról szólva felhívta a figyelmet arra: közeledik az Egyesült Államokban elkövetett repülőgépes terrortámadások 10. évfordulója, és ez a tény – valamint Oszama bin-Laden közelmúltbeli likvidálása – különös éberséget indokol.

(MTI; kormany.hu)