Időszerűnek nevezte a régiós biztonságot növelő Dunai Koordinációs Központ létrehozását Pintér Sándor belügyminiszter a Dunai Rendészeti Fórum (DARIF) keddi nyitó konferenciáján.

A tárcavezető a kilenc vendégország - Ausztria, Bulgária, Horvátország, Moldova, Németország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna -, valamint számos uniós szervezet részvételével kezdődő kétnapos rendezvényen arról beszélt, közös feladat a központ felépítésének és működési elveinek kialakítása.

Mint fogalmazott, az országokat összekötő Duna áldás, de veszélyeket is rejt. Utalt a téli jégzajlásra és a nyári árhullámra is, utóbbi több 10 ezer hektár földet árasztott el, Németországban és Ausztriában pedig több életet követelt.

Pintér Sándor az Europol 2011-es, szervezett bűnözés általi fenyegetettséget részletező megállapításaira hivatkozva jelezte, a Duna kiemelten veszélyeztetett terület az embercsempészet, illegális migráció, árucsempészet, drog- és fegyverkereskedelem szempontjából. Álláspontja szerint helyes döntést hozott az Európai Bizottság, amikor a Duna-stratégia prioritásai közé emelte a szervezett bűnözés elleni küzdelmet. Magyarország ennek részeként hozza létre a Dunai Koordinációs Központot, amelynek át kell fognia a vízi rendészetet, a katasztrófa-elhárítást, a polgári védelmet, a bűnüldözési területeket, a határrendészet egy részét és a közlekedést.

Fotó: Csattos Pál

A belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a válság után az áru- és személyforgalom növekedésével számolnak, azonban ez nemcsak a turistákat jelenti, hanem a bűnözőket is, akik részéről szintén jelentősebb tevékenység várható.

Elmondta, hogy az ország határát délkeletről az idén 18 ezren lépték át illegálisan, sokan a folyókon. Pintér Sándor úgy vélte, információáramlással, bűnüldözési együttműködésekkel, közös műveletekkel az érintett országok vissza tudják szorítani a Duna-menti bűnözést.

(MTI)