Több jogszabálymódosítással tenné biztonságosabbá a szórakozóhelyeket a kormány. A háromszáz fő befogadására alkalmas zárt, és az ezer fő befogadására alkalmas kültéri szórakozóhelyek esetén az eddigi bejelentési kötelezettséget hatósági eljárás váltja fel – ismertette a tegnapi kormányülés eredményeit Pintér Sándor belügyminiszter.

A szigorításokra azért került sor – tájékoztatott a miniszter -, hogy a jövőben ne ismétlődhessen meg az a tragédia, amit a West Balkánban történt. Mint ismeretes, a szórakozóhelyen január 15-én három fiatal lány életét vesztette. A nyomozás bebizonyította, hogy a szerencsétlenség a szórakozóhely súlyos túlterheltsége miatt következhetett be – ismertette a tényeket a politikus, majd hozzáfűzte: a 300 fő befogadására alkalmas rendezvényre több, mint 2800-an váltottak jegyet, úgy, hogy közben összesen egy kijárata volt az intézménynek.

Pintér Sándor tájékoztatott arról is, hogy a rendőrség befejezte a nyomozást, és elkészítette az ügyiratot, amit vádemelési javaslattal átadott az ügyészségnek. Az eddigi jogi környezet volt a hibás azért, hogy ilyen eset megtörténhetett – jegyezte meg a belügyminiszter, hozzátéve: eddig csupán bejelentési kötelezettsége volt annak, aki ilyen rendezvényeket akart tartani. Ha a tulajdonos igénye a hely működtetésére 30 napon túl is fennállt, csak abban az esetben vizsgálták meg a hatóságok, hogy valóban alkalmas-e a helyszín rendezvények megtartására. Éppen emiatt az átmeneti időszak miatt alakulhatott ki az a jogsértő magatartás, hogy az üzemeltetők a 30 nap letelte előtt bejelentették, hogy nem kívánják tovább működtetni a helyet. Ezután pedig újfent bejelentették az üzemeltetési igényüket, így pedig elölről kezdődött a 30 nap, amivel pedig elodázható volt a hatósági vizsgálat – mutatta be Pintér Sándor a korábbi gyakorlatot.

Éppen ezen kiskapuk bezárása érdekében módosított a kormány több jogszabályt, s így ezután a háromszáz fő befogadására alkalmas zárt, és az ezer fő befogadására alkalmas kültéri szórakozóhelyek esetében az eddigi bejelentési kötelezettséget hatósági eljárási kötelezettség váltja fel – nyomatékosította a változásokat a politikus, hangsúlyozva: a választási, családi és egyházi rendezvények nem tartoznak a az új jogszabály hatálya alá.

A miniszter felhívta arra a figyelmet, hogy a szankciók is súlyosbodni fognak, ugyanis értelmetlen olyan büntetési tételekkel dolgozni, melyeket egy órai működéssel ki tudnak termelni a szórakozóhelyek üzemeltetői. Ezért megemelik a büntetéseket: tűz esetén 2 millió forintra, sérülésekkel járó eseteknél 3 millió forintra, szabálysértések esetén pedig 200 ezer forintra emelkedik a büntetés felső határa.

Nagy Anna kormányszóvivő hozzáfűzte: a West Balkán-eset után a sportlétesítményeket is felülvizsgálják, és az új szabályozás tükrében át fogják alakítani a szerződéseket. A kormány bízik abban, hogy ezzel a lépéssel még tovább bővíthető azon intézmények köre, melyekben biztonságosan lehet majd rendezvényeket szervezni.

(kormany.hu)