Áldozatsegítő vonalat működtet 2011. február 22-től az Észak-magyarországi, Észak-alföldi és Dél-dunántúli régiókban az áldozatsegítő szolgálat. A bajba jutottak a 06-80-225-225 telefonszámon ingyenesen, a nap 24 órájában kérhetnek segítséget és tanácsot.

Az áldozatsegítő telefonvonal működtetése mellett mostantól önkéntesek is segítik a szolgálat munkáját, az áldozatok az Észak-magyarországi régió 3 megyéjében pszichológusok segítségével dolgozhatják fel a bűncselekmény okozta lelki sérelmeket.

A területi áldozatsegítő szolgálatok 2006 óta nyújtanak segítséget a bűncselekmények áldozatainak, 2011. január 1-je óta a kormányhivatalok Igazságügyi Szolgálatain belül működnek. Azoknak, akik bűncselekmény következtében szenvedtek testi vagy lelki sérelmet, illetőleg anyagi veszteséget, lehetőségük van arra, hogy a bűncselekmény okozta sérelmeik enyhítésére támogatást kérjenek. Az áldozatsegítő szolgálatok teljes körű tájékoztatást nyújtanak a hozzájuk fordulóknak arról, hogy milyen segítségre számíthatnak, ha bűncselekmény áldozatává váltak. A szolgálat jogi tanácsot és pénzbeli támogatást is biztosíthat, a szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmények áldozatainak pedig lehetőségük van arra, hogy a bűncselekmény okozta vagyoni káruk csökkentéséhez kárenyhítést igényeljenek.

Az áldozatsegítő szolgálat 2010-ben több mint 22.000 ügyben nyújtott segítséget az áldozatoknak. Ez a szolgálat működésének első évéhez, azaz 2006-hoz képest mintegy két- és félszeres ügyszámnövekedést jelent. Az ügyfélszám növekedése együtt járt a szolgáltatások fejlesztésének igényével is, ezért 2010-ben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Szolgálatának jogelődje, az Igazságügyi Hivatal – konzorciumi partnerségben a Belügyminisztériummal, a Miskolci Egyetemmel, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával, az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központtal és a Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központtal – „A társadalmi kohéziót erősítő bűnmegelőzési és reintegrációs programok módszertani megalapozása” című kiemelt projekten belül három régióban hozzálátott az áldozatsegítő szolgáltatások fejlesztésének megvalósításához, amelynek egyik eredménye a most átadott áldozatsegítő telefonvonal is.

Napjaink büntetőpolitikájának egyik kiemelt feladata a bűnözés okozta káros hatások csökkentése és a bűncselekményeket elszenvedő személyek társadalmi, erkölcsi és anyagi sérelmeinek enyhítése. Az államnak kifejezésre kell juttatnia, hogy a társadalom, a közösség szolidáris az áldozatokkal.

Közel húsz éve február 22-én egész Európában megemlékeznek a Bűncselekmények Áldozatainak Napjáról. Magyarországon a Belügyminisztérium és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Szolgálata egy szakmai konferencia keretében hívja fel a figyelmet az áldozatsegítés fontosságára.

Az áldozatok napján kitüntetettek névsora a csatolt dokumentumban olvasható.

(kormany.hu)