Kormányzati árvízvédelmi felkészülési napot tartottak pénteken a Belügyminisztériumban. A belügyminiszter és az OKF főigazgatója a fővárosi és megyei védelmi bizottságok elnökeivel folytatott egyeztető megbeszélésen aláírták az országos bevetés-irányítást, valamint a polgári védelmi mozgósítás szabályzó dokumentumokat.

Pintér Sándor és Bakondi György sajtótájékoztatójukon elmondták, hogy a gyakorlat nem játék vagy kitaláció, hanem felkészülés.
A felkészülés célja az, hogy egy tervszerű, szervezett, a kormány döntéseit gyorsan végrehajtani képes rendvédelmi és honvédelmi együttműködés álljon rendelke-zésre a veszélyhelyzetek kezelésére.

Fotó: Botár Gergely

Pintér Sándor elmondta, hogy emberi életben történt veszteség nélkül, a lehető legkisebb anyagi kárral kell kezelni a hasonló helyzeteket. A meteorológiai előrejelzések ugyanis figyelmeztetnek arra, hogy tavasszal nagy valószínűség szerint jelentős mennyiségű víz zúdul az országra. Magyarország számára katasztrófavédelmi szempontból a legnagyobb veszélyt most is a bel-és árvízveszély jelenti.

A belügyminiszter beszélt arról is, hogy 1008 polgármestert kell kiképezni rá, hogy védelmi bizott-sági elnökként helyt tudjon állni. A tavaly megválasztott új polgármesterek ugyanis a katasztrófavédelmi törvény értelmében a települési védelmi bizottságok vezetői, és még nem vettek részt ilyen jellegű tevékenységben, ezért gyakorolniuk kell az együttműködést, a parancskiadást.

Bakondi György ismertette, hogy 12 megye 252 településén 2205 fő és 512 szivattyú védekezik a belvíz ellen. Ma reggelre 334-re nőtt a kitelepítettek száma. 95 ház omlott össze, illetve rongálódott meg helyreállíthatatlanul. Ezzel párhuzamosan 1360 kilométeren folytatnak árvízi védekezést. 3600 hektár termőföld van víz alatt. Folyamatban van a vörösiszap-katasztrófa következményeinek a fel-számolása is.

Fotó: Botár Gergely

A Helyzetértékelő Központban megtartott árvízi védekezési törzsvezetési gyakorlaton előbb egy, majd több megye területét érintő, a legnagyobb vízszintet meghaladó árhul-lám levonulása során szükséges teendőket próbálták el.
Ezután modellezték azt a helyzetet, amikor Magyarország fő és mellékfolyóin egyidejűleg következik be áradás.
Végül a tömeges kitelepítéssel járó katasztrófahelyzet esetét mutatták be. A katasztrófavédelem munkatársai elmondták, hogy most is előkészületi munkák folynak az országban: megemelik a védműveket, és tározókat hoznak létre a veszélyeztetett térségekben.

(kormany.hu)