„Európai Uniós elnökségünk során nem volt túl harsány az építészeti tevékenység, de semmiképpen sem vallottunk szégyent” – húzta alá Pintér Sándor a városi önkormányzatok részére meghirdetett, A városfejlesztés aktuális kérdései című konferenciát megnyitó beszédében.

Pintér Sándor elmondta: a városok a fejlődés szempontjából kiemelkedő szereppel bírnak, annak zálogai és motorjai, hiszen az intelligencia itt központosul.

Az Európai Uniós elnökségünk alatt jelentős munka folyt a városfejlesztés és az építészet területén, ezek közül kiemelkedett a klímaváltozás, a demográfiai változás és a városok biztonságának témaköre – emlékeztetett a belügyminiszter.

„A klímaváltozás Magyarország és az Európai Unió többi tagállama számára egyaránt problémát okoz” – emelte ki Pintér Sándor, majd hozzáfűzte: „A felvetődő kérdésekre, okokra folyamatosan keressük a válaszokat.” A szakemberek összegyűjtötték a témában a legjobb európai gyakorlatokat, amelyeket a konferencián résztvevők cd-n kézhez kaptak.

A klímaváltozás következtében Magyarországon egyre szélsőségesebbé válik az időjárás, az árvizek jelentős károkat okoznak, ami az ország egy részének újjáépítését eredményezi. Ebben kiemelkedő szerepe van az építészeknek, a városfejlesztőknek és a polgármestereknek is. „Nemcsak a magunk, hanem a gyermekeink, unokáink, leszármazottaink jövőjét, biztonságát is befolyásoljuk ezzel” – mondta Pintér Sándor, aki szerint fontos, hogy megfelelően használjuk ki a természeti erőforrásokat.

A demográfiai változás, Magyarország népességének csökkenése szintén felvet építészeti kérdéseket. A városok, mint a területi fejlődés motorjai a demográfiai folyamatokat is szélsőségesen érzékelik, hiszen egyrészről várhatóan a legnagyobb demográfiai növekedési potenciál is a városokban – főként a nagyvárosokban – összpontosul annak minden előnyével és hátrányával, másrészről a leszakadó területek városai egyszerre szembesülnek az aktív népesség elvándorlásával és a fokozódó elöregedés jelentette problémákkal. „Törekednünk kell a család- és idősbarát környezet kialakítására, a helyi munkaerőpiaci programok megvalósítására és a helyi gyermekintézmények működésének erősítésére” – húzta alá a belügyminiszter.

A városok biztonsága egész történelmünk során prioritás volt. Pintér Sándor elmondta, ma is nagy szükség van erre; olyan modern építészeti megoldásokat kell találni, amelyek a „bentlakókban a szabadságérzetet, az illegális behatolókban pedig a tehetetlenség érzetét keltse.”

Az új önkormányzati törvény tervezetével kapcsolatban a belügyminiszter kiemelte: a törvény fontos céljai között szerepel a települések önfenntartó képességének növelése és az önszerveződési készség elősegítése is.

(kormany.hu)