Mindenkire számítunk, aki munkát szeretne kapni, és aki ehhez támogatást tud nyújtani – mondta el Pintér Sándor belügyminiszter pénteken, a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett Európai úton címmel megrendezett, társadalmi felzárkózásról szóló konferencián.

A konferencián - amelyet Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke kezdeményezett - kormányzati szereplők, roma politikusok és közéleti személyiségek vitatták meg az új romapolitika eddigi eredményeit és várható fejleményeit. Beszédében Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke kifejtette: nincsen külön cigány és magyar jövő, a magyar cigányok és a nemzet sorsa egybefonódik a mai Magyarországon.

fotó: Pelsőczy Csaba

Pintér Sándor előadásában bemutatta a Startmunka programot, a közfoglalkoztatás új rendszerét. Elmondta: a program nem a cigányságról szól kifejezetten, de előítéletek nélkül fogják azt végrehajtani, így a cigányságnak jelentős szerepe lesz benne. Az új stratégiára azért volt szükség, mivel a gazdasági válság fokozottan világított rá a több éven keresztül állást keresők és a professzionális segélyből élők problémájára. A belügyminiszter kifejtette: a Startmunka program nem cél, hanem eszköz a feketemunka visszaszorítására és az emberek elsődleges munkaerőpiacra való visszatéréséhez.

Pintér Sándor (fotó: Pelsőczy Csaba)

Pintér Sándor a már megvalósult Startmunka mintaprogramokról elmondta, nyolc és fél milliárd forintból tizenhárom megyében, több mint húszezer embert sikerült a közfoglalkoztatásba bevonni úgy, hogy ezek az emberek a társadalom számára értékteremtő munkát végeznek. A miniszter példaként említette a mezőgazdasági növénytermesztést, amely nem csak a résztvevők számára tanítja meg a saját ellátásukhoz szükséges tudnivalókat, hanem a közintézmények ellátásában is fontos szerepet kap. Külön felhívta a figyelmet arra, hogy az árvízvédelemhez fontos vízügyi munkálatok révén elérhető, hogy megelőzzük a Felsőzsolcaihoz hasonló katasztrófák bekövetkezését, amely során huszonkét és fél milliárd forintot fordítottak a védekezésre és az újjáépítésre.

A belügyminiszter a jövőre százharminckét milliárd forintból megvalósuló program révén kétszázezer ember foglalkoztatását tervezi, akik nyolc órás munkát végeznek hosszabb távra tervezhető időszakban úgy, hogy ehhez garantált bért és követelményrendszert társítanak. Mint mondta: az értékteremtő munka révén befolyó összegből a program a későbbiekben fenntartható és akár bővíthető is lesz. Szeretnénk elérni, hogy a munkának legyen becsülete, és hogy a Startmunka program minden célcsoportot elérjen az ország valamennyi területén.

Hoffmann Rózsa (fotó: Pelsőczy Csaba)

Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár előadásában az új köznevelési törvény felzárkózást elősegítő hatásairól beszélt. Kiemelte: a három éves kortól kötelező óvoda azért fontos eredmény, mert ha ebben a korban nem foglalkoznak szakszerűen a gyerekekkel, akkor azok behozhatatlan hátrányokat szenvednek el. Bejelentette, hogy hamarosan olyan pályázatok kerülnek kiírásra, amelyek lehetővé teszik több ezer óvodai férőhely létrehozását a hátrányos helyzetű településeken.

Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy mindenki nyitottságára és erőfeszítéseire szükség lesz ahhoz, hogy a közigazgatás végre tudja hajtani, amit célként megfogalmazott, és a társadalmi felzárkózás a gyakorlatban is megindulhasson.

Balog Zoltán (fotó: Pelsőczy Csaba)

Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy amikor véget vetünk egy olyan rendszernek, amely eltűrte a feketemunkát és azt, hogy különböző segélyekből éljenek meg munkaképes emberek, az az első körben fájdalmasnak tűnhet, de csak akkor, hogyha nem épül helyette új rendszer, amely munkát és felemelkedést kínál.

(kormany.hu)