Megállapodást írt alá a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) június 6-án, hogy hatékonyabbá tegyék a két szervezet közötti együttműködést.

A líbiai erőszak miatt több százezer embernek kellett elhagynia lakóhelyét, ebből közel harmincezer menekült Európába. A menekültek megsegítését nem csupán nemzeti, hanem közösségi szinten is kezelni kell, így az uniós tagállamoknak – köztük Magyarországnak is – fel kell készíteniük befogadó rendszerüket arra az eshetőségre, ha a menekülthullám tovább erősödik. E felkészülés jegyében született meg a BM OKF és a BÁH között az együttműködési megállapodás.

Az aláírást előtt Bakondi György tűzoltó altábornagy, az OKF főigazgatója emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hónapokban többször alakult ki migrációs helyzet a Észak-Afrikában. Ezek megoldásában a magyar állam tevékeny részt vállalt.

Végh Zsuzsanna, a BÁH főigazgatója szintén nagyon fontosnak nevezte a két intézmény együttműködését, hiszen mint mondta, a szervezet befogadó helyei belföldi katasztrófák esetén is használhatóak, azokban több ezer emberről tudnak egy időben gondoskodni.

A közösen kialakított együttműködési megállapodás hozzájárul a szervezetek közötti gyorsabb információáramláshoz, illetve egy esetleges, hazánkat is érintő tömeges bevándorlás esetén elősegíti a rendelkezésre álló eszközök, objektumok hatékonyabb elosztását, felhasználását. A hivatásos katasztrófavédelmi szervek a megállapodás alapján segítik a migrációs folyamat kezelését, illetve közreműködnek a menekültek átmeneti elhelyezésében, a közegészségügyi, közellátási, információ-szolgáltatási, szállítási feladatok végrehajtásában is.

Az együttműködés nem csupán bekövetkezett események kezelésére, hanem a megelőző munkára is kiterjed. A szervezetek egymás lehetőségeit, az egymás számára felhasználható tapasztalatokat, információkat általános katasztrófavédelmi, illetve migrációs felkészítés, képzés keretében ismerhetik meg. A felkészülés időszakában elengedhetetlen a közös migrációs tevékenységek gyakorlása is, ezentúl a szervezetek háromévente országos szintű közös kommunikációs törzsgyakorlatot tartanak.

(katasztrofavedelem.hu; kormany.hu)