Vadai Ágnes országgyűlési képviselő asszony 2012. május 3. napján tartott sajtótájékoztatójáról megjelent tudósításokra a Belügyminisztérium az alábbiakban reagál:

Az úgynevezett UD Zrt. ügyben a Belügyminisztérium dokumentumokkal, hangfelvételekkel nem rendelkezik. A jelenlegi Belügyminisztérium felügyelete alá tartozó szerveknél az úgynevezett UD Zrt. ügyben keletkezett dokumentumokat, hangfelvételeket nem ebben a kormányzati ciklusban minősítették.

Az UD Zrt. a 2010. március 4. napján benyújtott keresetében 10.000.000,- forint nem vagyoni és 1.771.094.000,- forint vagyoni kártérítés és kamatai megfizetésére kérte kötelezni a Nemzetbiztonsági Hivatalt és pertársát. A Nemzetbiztonsági Hivatal jogutódja, az Alkotmányvédelmi Hivatal felkérésére eljárt igazságügyi szakértő 2012. március 7. napján keltezett szakvéleményében az UD Zrt.-t ért kár mértékét 391.000.000,- forint összegben határozta meg. Az igazságügyi szakértő szakvéleményében rögzítettek alapján a perben álló felek több mint egy hónapig tartó tárgyalássorozatot követően 2012. április 21. napján egyezségi megállapodást kötöttek. Az egyezséget a Fővárosi Törvényszék a 2012. április 24. napján tartott tárgyaláson jóváhagyta, mert az a jogszabályoknak mindenben megfelelt. A törvényszék vonatkozó végzése jogerőre emelkedett, az eljárás megszűnt. Az egyezségi megállapodásban az Alkotmányvédelmi Hivatal arra vállalt kötelezettséget, hogy négy egyenlő részletben mindösszesen 265.740.000,- forintot fizet meg az UD Zrt. részére 2013. október 30. napjáig, valamint megfizeti az UD Zrt. helyett a törvényszék részéről megállapított 150.000.- forint perköltséget. Az UD Zrt. az egyezség keretében teljes mértékben elállt vagyoni kártérítési követelésétől.

Amennyiben az egyezségi megállapodás nem jött volna létre, úgy a nyilvánvalóan elhúzódó, további jelentős költségekkel járó eljárásban az Alkotmányvédelmi Hivatal – az UD Zrt. rendelkezésre álló bizonyítékainak függvényében – a 2 milliárd forintot közelítő, de legalább az Alkotmányvédelmi Hivatal részéről felkért igazságügyi szakértői véleményben foglalt 391.000.000,- forint kárértékért való helytállás ítéleti megállapítását kockáztatta volna.

Az adott eljárásra vonatkozó további kérdésekben a Belügyminisztérium nem tartja magát illetékesnek, a konkrét bírósági eljárás egyéb adatai, illetve az ezeket tartalmazó iratok eljárásban részt nem vevő személyek általi, adatvédelmi előírásokkal összhangban történő megismerésére a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 119. szakasza, továbbá a bírósági ügyvitel szabályairól szóló 14/2002. (VIII. 1.) IM rendelet rendelkezései szerint kerülhet sor: a felvilágosítás adását az eljáró törvényszék elnöke engedélyezheti. Az egyezségi megállapodás tartalmáról kérdést tett fel Juhász Ferenc országgyűlési képviselő úr és Molnár Csaba országgyűlési képviselő úr. Kérdéseikre a választ a Belügyminisztérium postázta. A tárca ugyancsak megválaszolta a megállapodásról érdeklődő újságírók megkereséseit. A Belügyminisztérium az egyezségi megállapodást megküldi az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának.

Vadai Ágnes országgyűlési képviselő asszonynak nincs miért aggódnia: nem ez a kormány tartja titokban, mire fordítja az adófizetők forintjait.

(Belügyminisztérium Sajtóosztály)