Dr. Pintér Sándor 2011. január 5-én, a budapesti Hotel Intercontinentalban tartott nemzetközi sajtótájékoztatót.
A tájékoztatón Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásával kapcsolatban egy újságíró az alábbi kérdést tette fel:
„Pintér miniszter urat szeretném kérdezni Romániáról és Bulgáriáról és a schengeni övezetről. Párizs és Berlin kijelentette, hogy a következő időszakban nem látnak okot arra, hogy ez a két ország belépjen. Az első kérdésem tehát az, hogy ez vajon témája lesz-e az informális ülésnek, amire itt Budapesten kerül sor? A második kérdésem pedig az, hogy van-e arra kilátás, lehetőség, hogy a következő 6 hónapban megváltozzon a helyzet, vagy ez már veszett ügy?”.
Magyarország belügyminisztere a kérdésre az alábbi választ adta:
„Optimista ember vagyok, soha semmit nem tekintek vesztett ügynek. Nagyon sok munka van mind Bulgáriában, mind Romániában a schengeni csatlakozás érdekében. Nagyon sokan készültek erre, rendszereket állítottak be, tanultak annak érdekében a rendőr kollégák, határőrök, hogy teljesíteni tudják a schengeni vállalásokat. Ismerjük a német és a francia álláspontot, de van egy meghatározott jogi lépéssorozat, amit végre kell hajtani. Szakértők elvégezték a munkájukat, a szakértők az első olvasatban megtárgyalták a véleményeiket, és január végén közzé teszik ezt a véleményt. Ekkor, ennek a véleménynek az ismeretében kell a következő lépést megtennünk, és a Tanács előtt megbeszélni a vélemények ismeretében, hogy hogyan, mit kell még végrehajtani Bulgáriában és Romániában annak érdekében, hogy a schengeni országokhoz csatlakozhassanak. Egyértelmű az eljárás ebben a tekintetben: 100 %-osan kell valamennyi schengeni országnak a véleménye és a szavazata ahhoz, hogy tagok lehessenek. Ha ezt a 100%-ot nem érjük el, akkor természetesen a két ország schengeni tagsága nem történik meg. Úgy gondolom, hogy legkésőbb júniusig olyan politikai állásfoglalást kell elérnünk, hogy milyen feladatokat kell még végrehajtani a két országban, milyen határidővel kell megtenni, hogy ezt a német és francia véleményt meg tudják változtattatni.”
A magyar elnökség egyik legfontosabb prioritása Románia és Bulgária schengeni övezethet való gyors csatlakozása, amelyhez minden energiánkat mozgósítjuk az ügy sikere érdekében. Hazánk – ahogy eddig is – megad minden segítséget mind Bulgáriának, mind Romániának a mihamarabbi csatlakozásuk érdekében. Bárhogy is alakulnak a körülmények, a magyar elnökség úgy szeretné átadni a stafétát Lengyelországnak, hogy Bulgária és Románia schengeni csatlakozásának ügyét a két ország szempontjából megnyugtatóan lezárta.
(bm.hu)