Tájékoztató az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló, Varsóban, 2005. május 16-án kelt Egyezménye kihirdetéséről szóló kormány-előterjesztés tervezetéhez.
Az előterjesztés célja a terrorizmus megelőzéséről szóló, Varsóban, 2005. május 16-án kelt Európa tanácsi Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) kötelező hatályának elismeréséhez szükséges felhatalmazás megszerzése és kihirdetése.
Az Egyezmény elsődleges célja az, hogy növelje a terrorizmus elleni küzdelem területén eddig létrejött nemzetközi szerződések és egyéb nemzetközi dokumentumok hatékonyságát. Az Egyezmény azt a kötelezettséget állapítja meg a részes államok részére, hogy – jogellenes és szándékos elkövetés esetén – nyilvánítsák bűncselekménnyé a terrorcselekmény elkövetésére való nyilvános izgatást, a terroristák toborzását, a terroristák kiképzését, és fenyegessék büntetéssel ezen bűncselekményeket szándékosan elkövető természetes vagy jogi személyeket. Az Egyezmény egyrészt a terrorizmus megelőzésére irányuló nemzeti politikák összehangolása, másrészt a nemzetközi bűnügyi együttműködési szabályok felállítása révén megerősíti a részes államok együttműködését a terrorizmus megelőzése és leküzdése elleni küzdelem területén. Az Egyezmény felhívja a figyelmet arra, hogy a terrorcselekmények megelőzése vagy visszaszorítása érdekében foganatosított intézkedéseknek tiszteletben kell tartaniuk a jogállamiságot és a demokratikus értékeket, az emberi jogokat és alapvető szabadságokat, valamint a nemzetközi jog előírásait. Az Egyezmény a fentieken kívül előírásokat tartalmaz a terrorcselekmények áldozatainak védelmével, támogatásával és kárpótlásával kapcsolatosan.
Az Egyezményt az Európa Tanács tagállamai közül eddig 43 tagállam írta alá és ebből 26 tagállam ratifikálta. Magyarország az Egyezményt 2007. október 10-én írta alá és ezzel egyidejűleg olyan tartalmú nyilatkozatot tett, hogy az Egyezmény 5. Cikk (1) bekezdésében szereplő terrorcselekmény elkövetésére való izgatás tekintetében a tényállásban szereplő „veszély” fogalma alatt „nyilvánvaló és közvetlen veszélyt” ért.
Az Egyezmény a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény 7. § (3) bekezdése a) és d) pontjai alapján kiemelkedő fontosságú szerződésnek minősül, így az Egyezmény kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlésnek kell felhatalmazást adnia és az Egyezményt törvényben kell kihirdetni.
Büntetőjogi szempontból a magyar szabályozás – különös tekintettel a magyar nyilatkozatra – összhangban van az Egyezménnyel, ezért a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény vagy más belső jogszabály módosítása nem szükséges. Az Egyezmény 5. cikk (1) bekezdéséhez kapcsolódó nyilatkozat – melyet Magyarország az Egyezmény aláírásakor tett és az Egyezmény kötelező hatályának elismerésével egyidejűleg is fenn kíván tartani – a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatát figyelembe véve megteremti az Egyezmény és a magyar jog közötti összhangot, és szükségtelenné teszi a Büntető Törvénykönyv módosítását.
A tervezet a kapcsolódó anyagok alatt tekinthető meg. A véleményezés határideje: 2011. január 10.