Az Európai Bizottság jóváhagyta az Európai Integrációs Alap, Európai Menekültügyi Alap, Európai Visszatérési Alap és Külső Határok Alap Magyarországra vonatkozó 2011. évi programját. Ezzel megközelítőleg 13 millió eurós forrás felhasználásának lehetősége nyílt meg, melyet pályázatok útján lehet elnyerni. Az éves programok a Bizottság által 2008 novemberében jóváhagyott többéves programokban meghatározottak szerint kerültek kialakításra több hónapos szakmai munka és egyeztetés eredményeképpen.

Az Európai Integrációs Alap támogatja a harmadik országbeli állampolgárok képzését, társadalmi és munkaerő-piaci beilleszkedésük megkönnyítését, elősegíti a kultúrák közötti párbeszédet és lehetőséget nyújt a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésével kapcsolatos kutatások végzésére, valamint hozzájárul az engedélyezési eljárások hatékonyabbá tételéhez.

A menedékkérők és menekültek jobb életkörülmények között történő itt tartózkodását és a társadalomba való beilleszkedésük elősegítését az Európai Menekültügyi Alap teszi lehetővé, de támogatja a menekültügyi eljárás hatékonyságának növelését és a menekültpolitika fejlesztését is.

Az Európai Visszatérési Alap elősegíti a hazánkban illegálisan tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok önkéntes hazatérését, a kényszerített intézkedések humánusabb végrehajtását, a visszatérési politika fejlesztését.

A Külső Határok Alap nemzeti társfinanszírozással közel 3 milliárd forint értékű támogatásából modernizálásra, bővítésre kerül a záhonyi és röszkei határátkelőhely a torlódások csökkentése érdekében. A zöldhatárra stabil és mobil hőkamerák, mobil ellenőrző gépjárművek beszerzését hajtja végre a Rendőrség. Megújul a határátkelőhelyek valamint a harmadik országban vízumkiállítást végző külképviseletek informatikai eszközparkja annak érdekében, hogy a Vízuminformációs Rendszer bevezetését követően is gördülékenyen lehessen kiszolgálni az utazókat, ugyanakkor a biometrikus azonosítók (ujjnyomat) ellenőrzésével hatékonyabban lehessen fellépni az illegális migráció ellen. A pályázati alap jóvoltából több mint 700 határrendész és vízumügyintéző szakmai és nyelvi továbbképzése válik lehetővé. A projektek megvalósítása már 2011-ben megkezdődik.

(A Belügyminisztérium Európai Uniós és Nemzetközi Helyettes Államtitkárságának közleménye)